Борбата срещу изменението на климата набира скорост в Унгария. Най-голямата геотермална система в Европейския съюз (ЕС) захранва жилищни и търговски сгради в Сегед, град на 160 километра от Будапеща, пише Euronews.
Геотермалната енергия се използва от векове, но този възобновяем енергиен ресурс отново привлича вниманието като устойчиво решение за приложения за производство на електроенергия, отопление и охлаждане.
Сегед стартира проекта, след като местният доставчик на централно отопление допуска, че геотермалната енергия може да замени старата газова система на града, датираща от началото на 80-те години на миналия век.
„Идеята е да се намали потреблението на газ с около 50%“, изтъква Тамаш Медгиеш, главен оперативен мениджър в топлофикационната компания на Сегед.
Медгиеш съпровожда на екипа на Euronews на обиколка в съоръжението. Със своята мрежа от 27 кладенци, 16 топлоцентрали и 250 километра разпределителни тръби, новата система използва топлинна енергия под земята и я преобразува в топъл въздух.
„Въздухът в Сегед е доста мръсен през зимата. Най-големият замърсител с въглероден диоксид в града е топлофикационната система. Операторът ѝ работи с природен газ от 40 години. През последните две или три години сменихме тази газова система с геотермална", добавя Медгиеш.
Какво е геотермална енергия и как се използва?
Геотермалната енергия се генерира от топлината в ядрото на Земята и се съхранява в мантията на Земята. Температурната разлика между ядрото и повърхността на Земята задвижва непрекъснат поток от топлинна енергия от центъра към земната кора.
Земната кора съдържа твърди скали, минерали и вода, нагрята до приблизително до 370 градуса по Целзий. За да се възползват от горещата геотермална вода, инженерите трябва да пробиват дупки, понякога дълбоки няколко километра.
„Геотермалната вода е специален вид вода, която се нагрява от вътрешността на Земята. Така че тя абсорбира топлината на геоложката зона. И когато я извадим от първоначалната зона, можем да използваме тази вода за няколко цели“, обяснява Тамаш Езиас, ръководител „Проекти“ в MedWater Ltd.
Геотермалната вода също играе важна роля в селското стопанство и дори се използва от местните власти за топене на сняг и лед по главните пътища през зимните месеци. Постоянната ѝ температура също я прави идеална за поддържане на оптимални условия в оранжериите.
Ако планът за намаляване наполовина на потреблението на газ проработи, топлофикационната компания на Сегед очаква емисиите да намалеят с 30 хил. тона годишно.
Експертите казват, че „моделът на Сегед“ може да бъде приложен и в други градове, приблизително 25% от населението на ЕС живее в райони с достатъчно геотермални ресурси.
В крайна сметка този възобновяем ресурс е доказал своята гъвкавост и потенциал за задоволяване на енергийните нужди на Унгария, като същевременно помага на ЕС да диверсифицира енергийните си източници и да намали зависимостта си от вноса на руски газ.