През последните месеци делът на въглищата в електроенергийния микс на САЩ намалява непрекъснато, съобщава колумнистът на Ройтерс Гевин Магуайър. Според цитираните данни през първото тримесечие този дял е около 16% спрямо 17% през същия период на 2023 година и 24,3% през първите три месеца на 2021 година.
През април делът на въглищата вече е 12,6%, пише още анализаторът и допълва, че при традиционния спад на търсенето на енергия за отопление през април и май, както и на фона на рекордните количества електроенергия от вятърните и соларните централи, то използването на въглищата за производството на електроенергия ще спадне до рекордно дъно - под 10 на сто.
Това може да се окаже от съществено значение за плановете на САЩ да спре използването на въглища - един от най-замърсяващите енергийни източници. Дори и да се наложи въглищните централи отново да се включат при летните горещини, е напълно вероятно през тази година делът им да спадне под 10% и пълният отказ от използването им да бъде факт през следващите години.
САЩ са третият по големина потребител на въглища в световен мащаб след Китай и Индия. Емисиите въглеродни емисии от изгарянето на въглища за производството на електроенергия през 2023 година достигнаха 640 млн. тона, пише още Магуайър, цитирайки данни на екологичната организация Ember.
В САЩ има към 3 хил. производители на електроенергия, като техните миксове са специфични и варират от 75% и повече дял на чистата енергия във Върмонт и Вашингтон, до по-малко от 10% дял на зелените мощности в Кентъки, Западна Вирджиния или Делауеър.
В седем щата (от 50 и един федерален окръг - Вашингтон) въглищата имат 50% и повече процента дял в микса. Най-висок е този процент в Западна Вирджиния (88%) и Кентъки (70%).
Не всички производители и доставчици на енергия могат да си позволят да се откажат от въглищата и да търсят чисти алтернативи, защото не могат да осигурят нужните количества
Данните показват още, че делът на газа в микса през 2023 година е 41%. Според анализатора е напълно възможно част от въглищните централи да преминат на газ, особено при по-слабата част на отоплителния сезон, който е от съществено значение за гореното на въглища в някои от планинските щати. Това също ще доведе до намаляване на въглеродните емисии, защото горенето на природен газ е по-чисто.