Китай има уникалната възможност да бъде двигател на енергийната революция на Африка, но първо трябва да преодолее повече от две десетилетия забавяне на инвестициите в зелената енергетика на континента. Това показват анализ на Бостънския университет, цитиран от Ройтерс.
Китай е най-големият търговски партньор за повечето африкански държави още от началото на новото столетие. Досега Пекин е инвестирал милиарди долари в мащабни инфраструктурни проекти на континента.
Преди три години китайският президент Си Дзинпин беше категоричен, че страната му повече няма да инвестира в изграждането на въглищни централи в чужбина, за да насърчи екологичните мерки и развитие на нисковъглеродната енергетика. Досега обаче китайският бизнес не е направил тази стъпка и инвестициите в зеления преход са малко, въпреки че Африка има отличен потенциал за развитие на този сектор.
В периода 2000 - 2022 година Китай е инвестирал 52 млрд. долара под формата на заеми за енергийни проекти в Африка. От тях едва 2% са за соларни и вятърни мощности. Основният фокус на китайските инвестиции са добив на полезни изкопаеми и износът им към Китай, както и проекти за електрификация на регионите.
Дори и инвестициите на китайската банка за развитие Export-Import Bank of China в изграждането на осем водни електроцентрали е свързано всъщност с добива на метали и износът им към Китай.
През 2022 година около 75% от електроенергията в Африка се произвежда от изкопаеми горива, посочва още Ройтерс.