От началото на годината природният газ поевтиня с над 30%, което показва, че пазарните сили на търсене и предлагане са достатъчен инструмент за „нормализиране на цената“, без да има нужда от държавна намеса. Това е добра новина за онези, които вече ползват или обмислят да изберат синьото гориво като източник на топлина и гореща битова вода на фона на предстоящото поскъпване на електрическата енергия след 1 юли.
Сравнението на цените на енергийните източници през март тази година показва, че природният газ е най-изгодният избор за българските домакинства (0,11 лв./kWh с ДДС). В същото време стана ясно, че от лятото на 2024 г. ЕРП-тата няма да предлагат нощна тарифа и домакинствата ще плащат на една цена цялата потребена енергия. С новите промени в Закона за енергетиката от 1 юли тази година влиза в сила пълна либерализация на пазара на едро на електрическа енергия, трите ЕРП-та трябва да работят на борсов принцип, а държавата не е измислила план да защити поне най-уязвимите домакинства.
Газоразпределителните дружества отчитат, че първите три месеца на 2024 г. показват нормализиране на потреблението, а броят на постъпилите заявления за газификация се увеличава. На този фон се откроява една важна тенденция на пазара на недвижимите имоти – все повече инвеститори държат да осигурят достъп до газ още на ниво проект, защото така се увеличава пазарната стойност на имотите.
Природният газ възвърна позициите си на най-евтината, икономична и екологична енергия за отопление, като броят на домакинствата, които го предпочитат и по този начин пестят от разходи за енергия, продължава да нараства.
Вижте колко можете да спестите, като преминете на природен газ: