Стратегията за енергийния преход се провали, смята изпълнителният директор на саудитската петролна компания Aramco Амин Насер. Според него светът трябва да забрави фантазията за отказ от петрол и природен газ.
Прогнозата на Насер е, че през следващите години търсенето на петрол и природен газ ще расте, пише CNBC.
"В реалният живот сегашната стратегия за енергиен преход видимо се проваля на повечето фронтове" , категоричен е директорът на саудитския петролен гигант по време на дискусия в CERAWeek, която се провежда в Хюстън (Тексас).
Насер препоръча промяна в стратегията. "И моето предложение е следното: Трябва да изоставим фантазията за отказ от петрол и газ и вместо това да инвестираме в тях, отразявайки адекватно и реалистично търсенето и потреблението", заяви той.
CNBC припомня, че според прогнозите на Международната агенция за енергетика (МАЕ) пиковете в потреблението на петрол, газ и въглища ще настъпят до 2030 година. Според оценките на анализаторите потреблението на въглища вече е в своя пик и постепенно ще започне да намалява.
В Aramco обаче не споделят тези очаквания и Насер коментира, че пикът в търсенето на петрол едва ли ще бъде постигнат скоро. Според него прогнозите на МАЕ отразяват единствено развитието на пазара в Европа и САЩ, но не и случващото се в развиващите се икономики.
Според директора на петролната компания през следващите две десетилетия светът ще инвестира 9,5 трилиона долара в алтернативни енергоизточници, но изградените мощности няма да са достатъчно, за да покрият отказа от изкопаеми горива. В момента вятърната и соларната енергия например достаавя под 4% от електроенергията в световен мащаб, сочат изчисленията на петролния гигант.
В същото време Насер признава, че има преход от петрол към природен газ и той отговаря за 2/3 от намалението на емисиите въглероден диоксид а САЩ. За него другата насока трябва да е към повишаване на енергийната ефективност. През последните 15 година тези мерки са довели до намаление на търсенето на петрол с около 90 млн. барела на ден.
За същия период соларните и вятърните инсталации са намалили потреблението на петрол с 15 млн. барела на ден.