Национален фонд за декарбонизация ще замени Фонда за енергийна ефективност и възобновяеми източници и ще бъде основният финансов инструмент, чрез който да бъде обновен сградният фонд у нас. Това предложение се съдържа в проект за промени в Закона за енергийната ефективност, изготвен от Министерството на енергетиката. Законопроектът е качен в портала за обществено обсъждане.
Целта на новия фонд ще бъде да привлече и частен капитал към обновяването на сградния фонд, както и насърчаване на осъзнатото търсене на услугата. Недостигът на средства в това направление обаче е съществен и се разглеждат възможностите институцията да предлага както традиционни, така и иновативни финансови инструменти. Като възможни източници за финансиране са разгледани Фондът за модернизация, приходите от търговията с квоти въглеродни емисии и средства от схемите за задълженията за енергийна ефективност.
В дългосрочен план средства за фонда за декарбонизация могат да дойдат от Социалния фонд за климата, сочат вносителите на проекта.
В Дългосрочната страгегия за подпомагане на обновяването на националния сграден фонд до 2050 година е отбелязано, че най-големите инвестиционни дефицити са при жилищния сектор - между 3,3 млрд. и 4,5 млрд. евро годишно до 2030 година. При търговския и промишления сектор недостигът е между 0,3 млрд. и 0,5 млрд. евро. Публичният сектор ще бъде силно субсидиран през следващите години и дефицитът е минимален - 0,15 млрд. - 0,2 млрд. евро.
В мотивите към предложението за промени се отбелязва, че през следващите години в България трябва да бъдат обновени 60% от жилищния сграден фонд и 17% от нежилищния. Това ще доведе до спестяване на 7,3 тераватчаса електроенергия годишно и повече от 3,2 млн. тона въглеродни емисии.
През фонда приоритетно ще бъдат финансирани мерки, които повишават енергийната ефективност и използват енергията от възобновяеми енергийни източници при крайното потребление на жилищните и публичните сгради, както и сградите, собственост на търговски дружества.
Очакванията са, че текстовете ще улеснят прехода към нисковъглеродна икономика, тъй като ще бъдат насърчени нови услуги и развитие на финансовите механизми. Фондът ще трябва и да повиши информираността на гражданите. Първоначално мерките ще бъдат насочени към сектори, които изпитват недостиг на финансиране до периода 2026/2027 година, тоест еднофамилните къщи.
Промените предвиждат още и служебно събиране на част от информацията за лицата, които обследват сградите, сертифицирането на сградите и изготвянето на оценка за съответствие на проектите, което ще намали адмнистративната тежест при процедурите.