Един от турските терминали в Средиземно море - в пристанищния град Дьортйол, провинция Хатай, в близост до Сирия, ще спре да получава доставки руски петрол, съобщава Ройтерс. През миналата година през него минаха рекордни количества руски петрол - 11,74 млн. барела по данни на анализаторската компания Kpler, но сега заплахата за вторични санкции от САЩ започва да натежава.
Операторът на терминала е отбелязал в отговор към агенцията, че няма да приема стоки с руски произход, или идващи от руски пристанища, дори и да не нарушават санкциите и регулациите. По този начин ще бъдат елиминирани всякакви заплахи за негативни ефекти от действия, върху които компанията няма контрол.
Досега терминалът е работил изцяло съобразявайки се с мерките на Г-7, посочват още от оператора на съоръжението.
Турция официално не подкрепя санкциите на Запада срещу Русия и се превърна в един от най-големите купувачи на руски петрол, след като страните от ЕС наложиха ембарго на вноса в края на 2022 година. В последните седмици, откакто България спря да купува суровината, Турция остана и единствената европейска държава, която получава руски петрол през морските терминали.
Най-големите пазари на Русия са Индия и Китай. Според анализите на Bloomberg обаче Индия също намалява покупките - в последните дни на февруари имаше 14 танкера, натоварени със сорта "Сокол", които Ню Делхи отказа да приеме и очакваха нови купувачи.
Министерството на финансите на САЩ въведе в края на 2023 г. санкции за компании, които извършват дейности с руски компании в санкционните списъци. Това много усложни и забави плащанията и като цяло търговските отношения на Русия с останалия свят. Дори и китайски банки започнаха да отказват да извършват трансфери, за да не попаднат в полезрението на финансовото министерство на САЩ.