Китай е инсталирал по-голям капацитет на соларни паркове, отколкото покривни фотоволтаици през миналата година, съобщава Bloomberg. Това се случва за първи път от 2020 г. насам, тъй като стремежът на китайския държавен глава Си Дзинпин да изгради мащабни производствени съоръжения за възобновяема енергия във вътрешните пустини стимулира цялостния растеж на индустрията.
Страната е добавила 120 гигавата соларна енергия под формата на паркове, надхвърляйки 96,3-те гигавата нови покривни фотоволтаици, става ясно от изявление на Националната енергийна администрация.
Покривните инсталации бяха основната сила за растежа на слънчевата енергия в Китай през 2021 г. и 2022 г., тъй като страната остана без земя за изграждане на паркове за комунални услуги в по-гъсто населените региони. Мащабните слънчеви проекти обаче надхвърлиха разпределения капацитет миналата година, след като амбициозният план на Си за разширяване на чистата енергия привлече разработчиците във вътрешните райони на страната.
Новите инсталации на соларна енергия скочиха до рекордните 216 гигавата през 2023 г. – повече от капацитета на всички панели, инсталирани в САЩ до момента – благодарение на падащите цени на модулите.
Капацитетът на новите соларни паркове се е увеличил повече от три пъти през 2023 г., тъй като разработчиците бързат да спазят крайния срок за първата фаза от плана на Пекин, докато растежът при покривните соларни мощности почти се удвоява.
Асоциацията на китайската фотоволтаична индустрия очаква страната да инсталира до 220 гигавата нови соларни мощности през 2024 г.
Според BloombergNEF Китай вероятно формира 58% от световните соларни мощности и 60% от световната вятърна енергия през 2023 г.
Добавянето на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) означава, че Китай може да изгаря по-малко въглища, за да отговори на нарастващото търсене на енергия, а промяната подхранва прогнозите, че най-големият замърсител в света може да е достигнал пикови емисии миналата година, доста преди целта на правителството за 2030 г.
Ускоряването на производството на енергия от възобновяеми източници създава и предизвикателства, тъй като енергийната мрежа на Китай изпитва затруднения да поддържа темпа. Някои региони са изправени пред липса на инфраструктурен капацитет за усвояване на повече слънчева енергия и са започнали да прилагат по-строги разпоредби за нови проекти.