Ирак и Казахстан обещаха да се придържат към новите съкращения, приети от Огранизацията на страните износителки на петрол и нейните съюзнички (ОПЕК+), след като не успяха да намалят добива си така, както обещаха миналия месец, пише Bloomberg.
Алиансът ОПЕК+, начело със Саудитска Арабия, се съгласи да намали добива през първото тримесечие, за да предотврати излишъка на петролния пазар в световен мащаб и да подкрепи цените на суровината. Въпреки че изглежда, че няколко държави са се съобразили с ограниченията, Багдад и Астана отново не изпълниха задълженията си.
Министерството на енергетиката на Казахстан призна, че страната е изпомпвала повече петрол от определените норми и обеща да „компенсира завишените обеми през следващите четири месеца“. Не стана ясно обаче колко са превишени нормите.
Изявлението на Ирак беше по-премерено с обещанието нивата на производството да бъдат преразгледани, като се компенсира всеки излишък през следващите четири месеца. В миналото от страната е оспорвала оценките на ОПЕК за добива си.
Изявлението на Ирак последва посещението на саудитския министър на енергетиката Абдулазиз бин Салман в Багдад.
Данните, събрани от ОПЕК, показват, че Ирак е изпомпвал 4,19 млн. барела дневно през януари, или 190 хил. броя над лимита. Но иракският петролен министър Хаян Абдул-Гани заяви в понеделник, че страната не произвежда повече от квотата си от 4 млн. барела на ден.
Това свръхпроизводство се наблюдава в неудобен момент ОПЕК+, тъй като групата се стреми да балансира световните пазари в условията на забавящия се растеж на търсенето и силното предлагане от Северна и Южна Америка. Междувременно цените на суровия петрол остават на нива от около 80 долара за барел и са прекалено ниски според някои от членките на алианса.
„Някои от страните в ОПЕК са уморени от съкращенията, особено предвид ръста на производството при алтернативни производители извън групата“, коментира Айхам Камел, ръководител на отдела за Близкия изток и Северна Африка в консултантската компания Eurasia Group.
Избягването на ограниченията не е нещо непонятно нито на Казахстан, нито на Ирак.
Багдад често се възмущава от квотите за добив още от създаването на ОПЕК+, тъй като се стреми да генерира максимално приходи, за да подкрепи слабата си икономика. В същото време Астана се опитва да се възползва от увеличението на производствения капацитет в петролни находища като Кашаган.