fallback

Русия не е доставяла петрол за България през миналата седмица

Приходите от търговия с петрол в руския бюджет са на петмесечно дъно, сочат данните на Bloomberg

18:14 | 30.01.24 г. 16

В седмицата от 22 до 28 януари България не е купувала руски петрол, сочат данните на Bloomberg на базата на обработените танкери на руските петролни пристанища. Така Русия не е доставила петрол към Европа през морските терминали за първи път от началото на пълномащабната война в Украйна.

Към 21 януари доставките за страната за последните четири седмици достигнаха средно 21 хил. барела на ден. В публикацията не се уточнява причината за спрените доставки. Народното събрание обаче ограничи износа на горива, произведени от руски петрол, от 1 януари. От 1 март предсрочно спира да действа и дерогацията, която България получи за доставките на руския петрол.

В края на декември доставките на руски петрол за страната бяха засегнати от лошото време в Черно море.

Търговци коментираха пред Ройтерс, че в момента ограниченията за работа при лоши метеорологични условия в руските терминали са облекчени и се допуска товарене на танкери и при 2-3 метрови вълни. Причината е недостиг на кораби и опит да се увеличат доставките, за да бъдат гарантирани приходите в бюджета.

Данните на Bloomberg показват обаче, че лошото време е намалило до 3,09 млн. барела на ден износа на руски петрол от морските терминали. Силен вятър е затворил терминала в Козмино, а пристанището в Уст-Луга спря работата за кратко заради атака с дронове в един от терминалите на газовата компания "Новатeк". Заради неблагоприятните условия доставките за Китай например се бавят със средно пет дни, посочва още агенцията.

Като цяло износът е намален с 500 хил. барела спрямо нивата от май-юни, тоест с колкото Москва пое като ангажимент пред ОПЕК+.

Танкери с руски петрол продължават да минават през Червено море въпреки заплахата от атаки от хутите. През миналата седмица дрон удари кораба Marlin Luanda, превозващ руска нафта. Преди това на 23 декември под обстрел беше Sai Baba, който превозваше пратка с руски сорт "Уралс". Анализатори отбелязват, че руските товари са едни от малкото, преминаващи през Червено море, и повече от 100 петролни танкера в момента обикалят покрай Африка, за да доставят товарите до своите клиенти.Те превозват към 56 млн. барела петрол и петролни продукти.

Русия не успява да пласира сорта си "Сокол" - 12 танкера, превозващи 14 млн. барела, са в изчакване на купувач, като предстои още около 700 хил. барела да се присъединят към тях в следващите дни.

Основните купувачи на руски петрол остават Китай и Индия - съответно с 980 хил. барела и 940 хил. барела на ден. В допълнение, Китай получава и по 800 хил. барела на ден през тръбопроводи от Русия.

Доставките за Турция са на най-ниското си ниво за последните четири месеца - средно по 280 хил. барела на ден към 28 януари.

Приходите от търговия с петрол са 1,32 млрд. долара в седмицата от 22 до 28 януари, което е най-ниското ниво за последните пет месеца.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:25 | 30.01.24 г.
fallback
Още от Енергетика виж още