Разработва се проект за алтернатива за преработването на отработеното ядрено гориво от АЕЦ "Козлодуй", съобщи енергийният министър Румен Радев пред журналисти и уточни, че работата е в много начална фаза и засега се водят единствено разговори за възможностите. Разглеждат се различни технологии, включително разработени от САЩ и Франция, стана ясно от думите на енергийният министър, който отказа да даде повече подробности.
"Може би не сме говорили чак с Китай", каза още Радев.
До момента България има договор да изнася ядреното гориво за преработка в Русия. Оттам трябва да ни върнат остъклени високоактивни радиоактивни отпадъци от горивото, използвано от трети до шести блок, които да се съхраняват в страната. Досега обаче Русия не е връщала тези отпадъци.
Въпросът с отработеното гориво става актуален не само на фона на войната в Украйна, която затруднява превоза на касетките, но и заради алтернативните горива, които ще започне да използва АЕЦ "Козлодуй". Пети блок например ще получава гориво от Westinghouse, като в договора не е предвидено отработването на изтощеното гориво. В Европа единствено във Франция има завод за преработка на отработено ядрено гориво. Реално то не е отпадък - при преработката му могат да бъдат извлечени уран и плутоний, които да се използват за производството на нови горивни касети.
Служебният министър Росен Христов съобщи, че се водят разговори с френската EDF, която има технологията да преработва руското гориво, използвано досега. Служебното правителство ангажира компанията за оценка на проекта АЕЦ "Белене". През лятото Румен Радев съобщи, че преговорите с французите са замразени, а малко по-късно правителството спря изграждането на централата.
Площадката в Белене обаче е актив и ще се търсят начини да се използва, отчита още енергийният министър.
Преработката и съхранението на радиоактивни отпадъци са части от споразумението за сътрудничеството между България и САЩ в областта на ядрената енергетика, което беше одобрено на правителственото заседание в четвъртък (25 януари). Радев коментира, че очаква то да бъде подписано в рамките на месец, а след това - ратифицирано в Народното събрание.
Реално на базата на това споразумение ще бъде реализиран проектът за новите мощности на площадката на АЕЦ "Козлодуй". Засега в ход е проектът за седми блок, но се готви и процедурата за старт на Оценка за въздействието върху околната среда (ОВОС) и за осми блок.
Те ще бъдат по технологията AP 1000, коментира по време на конференцията за възможностите, които дава ядрената енергия за декарбонизация директорът на ядрената ни централа Валентин Николов. Той коментира, че вече има и неформален интерес от няколко компании международни компании, които могат да се включат в проекта.
Процедура по избор на строител на новите ядрени мощности беше обявена в средата на януари. По нея запитвания са получени от няколко големи компании, сред които южнокорейската Hyundai, както и американските Bechtel Corporation и Fluor.
Bechtel и Westinghouse сключиха споразумение за сътрудничество при изграждането на ядрени мощности в Полша още през 2021 година. Варшава сключи договор за изграждането на шест ядрени реактора през миналата година, като половината от тях ще бъдат по технологията на Westinghouse. От своя страна компанията Fluor е собственик на NuScale - едни от водещите разработчици на малки модулни реактори.