Германия ще запише рекордна заетост в сектора на възобновяемата енергия на фона на растящото търсене на термопомпи и инсталирането на соларни панели, пише EurActiv. Предишният пик беше през 2010 година и очакванията са, че той ще бъде прескочен през 2023 година, когато бъдат разпространени официалните данни.
Експанзията на зелените технологии не само запазва работните места, но и създава нови, коментира икономическият министър Роберт Хабек от партията на "Зелените", която е част от управляващата коалиция в Германия.
По данни на Института за икономически проучвания GWS през 2022 година в сектора са заети 387 хил. души спрямо 309 хил. през 2019 година. В това се включват всички дейности, свързани по някакъв начин с ВЕИ, включително и инсталирането на соларни панели, които са основно внос от Китай.
Именно соларните панели, както и термопомпите, са основните двигатели на растежа за работните места в сектора, отчита още EurActiv. Само работните места, свързани със соларните панели, се възстановиха до своя пик от 2011 година - над 156 хил. души.
Но не става дума единствено за работници, които инсталират соларни панели - Германия е един от производителите на термопомпи. В момента в страната не достигат 20 хил. инженери за този сектор и правителството отпуска субсидии за обучение, коментира от своя страна The Guardian. Към края на 2022 година в Германия са инсталирани повече от 1,2 млн. термопомпи, което е и част от стратегията за намаляване на емисиите от домовете.
Единственото разочарование са вятърните турбини. Секторът произвежда 24% от електроенергията, потребявана в Германия, но работните места, свързани с него, намаляват през последните години. Вятърните турбини също са вносен продукт и работните места в сектора са свързани основно с инталирането им.