Полша би работила за изпълнението на амбициите на Европейския съюз (ЕС) за намаляване на въглеродните емисии с 90% спрямо нивата през 1990 година до 2040 година, ако тази цел бъде одобрена, заяви новият зам.-министър на околната среда на страната Урсула Сара Зиелинска в Брюксел. Тя обаче така и не отговори еднозначно дали Варшава ще подкрепи тази цел.
Пред журналисти преди началото на неформалното заседание на министрите на околната среда тя коментира, че Европа, а и целият свят е изправен пред сериозна заплаха, свързана с климатичните промени. "Едно е абсолютно сигурно - трябва да ускорим (плановете си - бел. ред), не можем да продължаваме така. Европа и останалият свят не е постигнал нито една цел за опазване на климата досега", каза още тя.
Ангажиментите на ЕС са ангажименти и на Полша и "ще поемем нашия дял като член на общността", за да бъде постигната въглеродна неутралност до 2050 година, коментира Зиелинска.
Полша разчита на въглищата за производството на 70% от електроенергията, а 2/3 от домакинствата в страната се отопляват с въглища. Предишното правителство така и не одобри дата за отказа от въглищата, като коментарите от Варшава бяха, че към 2049 година ще затвори мините в страната.
В Полша има много притеснения как ще се случи този преход, призна днес (15 януари) зам.-министърът на околната среда. Тя посочи, че е нужно хората в страната да бъдат убедени, че зелената енергия днес е много по-евтина от тази от въглищата или от газа. "Трябва да изминем този път не само защото е по-скъпо, но е и по-опасно за нас", допълни още Зиелинска, визирайки здравословните проблеми, които носи мръсният въздух за хората.
Тя е категорична, че притесненията на хората от въглищните региони трябва да бъдат изслушани и успокоени и новото правителство на Доналд Туск е поело курс в тази посока. "Няма да изоставим никого в нашия преход от въглища към зелена енергия", категорична беше Зиелинска.
Тя обеща, че Варшава ще представи промените в Националния план енергия и климат след шест месеца, в който ще бъде разписана и по-детайлна информация за зеления преход.