fallback

Полша бави разследването на взривовете по "Северен поток"?

Европейски следователи се оплакват от противоречива информация от своите полски колеги по случая

16:21 | 08.01.24 г. 10
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Полските власти отказват сътрудничество с международното разследване за взривовете по "Северен поток", пише The Wall Street Journal. Според публикацията Варшава е отказала да даде важни доказателства и надеждите сега са, че новото правителство, което оглави Доналд Туск в края на 2023 година, ще бъде по-склонно да сподели информацията.

Ден след като пое властта, новият полски премиер уволни всички началници на разузнавателни служби, включително и тези, които се занимаваха със "Северен поток". Досега полските следователи заявяват, че сътрудничат с международните си колеги, но не са открили никакви доказателства, че има полска следа в саботажа.

Европейски следователи анализират една от версиите - че взривът на три от тръбите на газовия проект по дъното на Балтийско море е извършен чрез лодка, наета в Полша, от шестима  души, показали украински паспорти, които са били със специална дълбоководна подготовка и екипировка.

Според работещите по тази насока новото полско правителство може да даде доказателства, които да покажат дали предишните управляващи са знаели за готвения удар. По тази линия на разследването не е ясно също и дали наелите лодката, представили се за украински граждани, са действали със или без знанието на Киев.

Участващите в разследването се оплакват от противоречивата информация от полските им колеги. Има разминаване по отношение на часа, в който акостира лодката, след като се прибира от пътуването си, както и дали гранични служители са се качили на нея или не. Полските служби не са дали и категоричен отговор дали са намерени следи от взривно вещество по лодката, или не.  

Версията с наетата в Полша лодка беше лансирана на няколко пъти от германски издания, позоваващи се на източници от разследващите органи в страната. Има обаче и други насоки на разследването на саботажа, включително и на пръв поглед нелогичната, че Москва сама е наредила взрива на тръбите. По този начин "Газпром" би избегнала арбитражни дела за милиарди, тъй като от началото на войната в Украйна започна да намалява доставките за своите европейски клиенти.

В Кремъл тезата е, че зад взривовете стоят САЩ или Великобритания, които категорично отхвърлят участието си в този акт. Украйна също официално отрече да е замесена в удара.

Журналистическо разследване през пролетта на 2023 година показа, че в района е имало необичайно движение на руски кораби - търговски и военни, няколко дни преди взривовете. Някои от корабите са изключили транспондерите си, когато са приближавали района, е видно още от данните на платформите за следене на морския трафик.

Взривове разрушиха три от четирите тръби на "Северен поток" през септември 2022 година. Жизнеспособна остана единствено част от "Северен поток 2", който заради военната инвазия на Русия в Украйна обаче не получи лиценз от германските власти. Междувременно Берлин изцяло се пренастрои и вече купува природен газ от Норвегия, Нидерландия и Белгия, както и втечнен газ от новоизградените си терминали.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:25 | 08.01.24 г.
fallback
Още от Енергетика виж още