През последните четири седмици износът на горива от Русия достига седеммесечен връх, като рафинериите в страната увеличават производството, сочат изчисленията на Bloomberg. В седмицата преди коледните празници (18-24 декември) Русия обаче е намалила износа на петролни продукти - основно на дизел и петролна нафта (лигроин), с 660 хил. барела до 2,5 млн. барела дневно спрямо предходната седмица.
Износът на дизел обаче се срива с 25% до едва около 1 млн. барела дневно, което е най-ниското ниво за последните три седмици. Няма заявки за доставки на горивото към Южна Америка в руските пристанища през миналата седмица, но в същото време доставките за Близкия изток се увеличават до най-високото си ниво за последните 13 седмици, показват данни на аналитичната компания Vortexa.
Руското правителство все още запазва някои ограничения за износа на зимния дизел - производителите могат да продават в чужбина само ако задържат 50% от производството за руския пазар. Доставките в Русия се увеличават със 157 хил. барела до 2,6 млн. барела на ден през миналата седмица, сочат още данните на Bloomberg.
Пазарите внимателно следят износа на петролни продукти и работата на рафинериите, след като Русия спря да публикува данни за добива на петрол. На последната среща на ОПЕК+ Москва се съгласи да ограничи добивите си с 300 хил. барела и износа на горива с 200 хил. барела на ден спрямо нивата през май-юни, припомня още агенцията.
Според правителствени данни добивът на петрол намаляват от 535 млн. тона през 2022 година до 527 млн. тона през тази година. Анализаторите не са единодушни в прогнозите си за 2024 година - прогнозите варират от 515 млн. тона до 538 млн. тона, но очакванията са, че износът ще остане без особена промяна - 250 млн. тона, отчита Ройтерс.
Ръстът в търсенето през 2024 г. ще бъде покрит от САЩ, Венецуела и Иран.
Петролният сектор на Русия беше подложен на санкции от Запада, тъй като формира значителна част от приходите в бюджета. С тях Москва финансира войната си в Украйна. През миналата година руските компании успяха да пренасочат петролните потоци - от Европа към Азия и други "по-екзотични" части на света, като например Бразилия.