Почти целият износ на руски петрол през тази година е бил изпратен към Китай и Индия, след като Москва успя бързо да пренасочи доставките след разширяването на европейските санкции. Това заяви руският вицепремиер Александър Новак, цитиран от Ройтерс.
Русия успешно е заобиколила санкциите върху доставките на петрол и обърна потоците от Европа към Китай и Индия, които заедно отговарят за около 90% от износа, коментира Новак, който отговаря за руския енергиен сектор, пред руския телевизионен канал „Россия-24“.
По думите му Русия вече е започнала да работи върху отношенията си с Азиатско-Тихоокеанските страни, преди Западът да въведе ограниченията срещу Москва заради инвазията в Украйна през февруари 2022 г.
„Колкото до тези ограничения и ембаргота върху снабдяването за Европа и САЩ, които бяха наложени… това само ускори процеса по преориентиране на нашите енергийни потоци“, каза Новак.
Той допълни още, че делът на Европа при руския износ на сурово гориво е намалял до едва 4-5% от около 40-45%.
„Основните партньори в настоящата ситуация са Китай, чийто дял нарасна до приблизително 45-50%, и, разбира се, Индия… По-рано на практика нямаше доставки за Индия; за две години общият дял на доставки до Индия достигна 40%“, каза Новак.
Коментирайки групата на ОПЕК+ на водещи петролни производители, вицепремиерът отбеляза, че Русия се придържа към ангажиментите си за съкращения на добива, като очакванията са цената на международния бенчмарк Брент да стигне 80-85 долара догодина, което до голяма степен отговаря на настоящите равнища.
По-рано миналия месец от САЩ обявиха нов пакет санкции срещу проекта Arctic LNG 2 за втечнен природен газ, управляван от руската компания „Новатек“.
Опасявайки се от ответна реакция, чуждестранни акционери преустановиха участието си в проекта, отказвайки се от отговорностите си за финансиране и договори за закупуване на производство, съобщи всекидневникът „Коммерсант“ в понеделник.
Също така според източници от сектора санкциите са накарали „Новатек“ да обяви форсмажорни обстоятелства по отношение на доставките втечнено гориво от проекта, съобщи по-рано миналата седмица Ройтерс.
По думите на Новак вече на практика е започнало производство на втечнен природен газ, като първите доставки се очакват през първото тримесечие на следващата година.