Невеселата Коледа за ОПЕК беше вгорчена още повече от Ангола и съобщението ѝ, че ще напусне организацията, пише Ройтерс. Решението не е голяма изненада - африканската държава беше против намалението на добивите, наложено от лидера Саудитска Арабия преди седмици. То обаче показва серизони пукнатини в петролния картел, които могат да се задълбочат през следващите месеци.
Сега интересна ще бъде реакцията на Обединените арабски емирства (ОАЕ), които отдавна имат желание да увеличават добивите, но се въздържат и спазват решенията. От друга страна, анализаторите се питат дали Саудитска Арабия ще успее да удържи своята водеща роля в организацията.
В опит да задържат високи цените на пазара ОПЕК+ (ОПЕК заедно с Русия) добива с 5 млн. барела на ден по-малко от капацитета им от 49 млн. барела. Но в същото време страните извън организацията - основно САЩ и Бразилия, увеличиха до рекорди добивите, а действията на ОПЕК+ бяха до голяма степен неглижирани от пазара.
По данни на американските власти САЩ добиват рекордните 13,3 млн. барела на ден през последните седмици и тези количества, заедно с петрола от Бразилия, успяват да покрия дефицит на пазарите.
Ангола, която е един от големите износители на петрол от Африка, към момента добива по 1,1 млн. барела на ден и е малко вероятно, че извън ОПЕК ще успее съществено да увеличи добивите, пише още Ройтерс. Решението е взето от правителството на страната, което заяви, че очаква да получи нареждане да намали още добивите, но иска да избегне това и да спазва своите договори за доставка, допълва ВВС.
Ангола не е първата държава, която напуска ОПЕК - преди нея това направиха Еквадор, Индонезия и Катар. В момента заради противопоставянето със страните извън организацията ОПЕК опитва да привлече големи независими производители. В началото на декември стана ясно, че Бразилия има интерес към членство, но заяви, че няма да участва в квотите за добив на петрол.