Държавите членки на Европейския съюз (ЕС) трябва да засилят ангажимента си за постигане на обвързващата цел на блока за намаляване на емисиите на въглероден диоксид с най-малко 55% през това десетилетие чрез ускоряване на премахването на изкопаемите горива и повишаване на конкурентоспособността на сектора за чиста енергия в региона, пише Bloomberg.
Настоящите мерки относно енергийните и климатичните планове, изготвени от държавите от ЕС, ще доведат до 51% намаление на парниковите газове, като страните изостават в инсталирането на възобновяеми енергийни източници и от засилването на енергийната ефективност, става ясно от оценка, публикувана от Европейската комисия (ЕК).
Целта за 2030 г. е част от амбициозната стратегия на ЕС да поведе глобалната борба срещу изменението на климата и да елиминира емисиите до средата на века.
„Ясно е, че се нуждаем от по-големи ангажименти за окончателните планове, които да ни поставят твърдо на правия път към климатичната неутралност, да изградим устойчивост срещу въздействията на климата и да се възползваме от ползите, произтичащи от климатичния и енергийния преход“, изтъква еврокомисарят по климата Вопке Хукстра.
Безпрецедентната зелена трансформация на ЕС напредва, докато блокът трябва да се бори с енергийната криза след прекъсване на доставките на газ от Русия, на фона на продължаващата война в Украйна. В същото време нарастващата конкуренция от САЩ и Китай притиска веригите на стойност на чистата енергия в Европа, предизвиквайки призиви от бизнеса за повече финансиране.
Оценката на ЕК на общо 21 национални плана показва, че настоящите мерки ще увеличат дела на възобновяемите източници в енергийния микс на Европа до между 38,6% и 39,3%, което е по-малко от целта от 42,5%. Според плановете страните биха увеличили енергийните икономии с 5,8% в сравнение с целта от 11,7%.
Докладът изключва Австрия, България и Полша, които все още не са представили своите планове, и Белгия, Ирландия и Латвия, чиито чернови бяха получени наскоро и ще бъдат оценени в началото на 2024 г.
Комисията призова държавите членки да направят повече за постепенното премахване на изкопаемите горива при производството на енергия и да се откажат от субсидиите за подпомагане на замърсяващи енергийни източници в сектори като транспорта. Тя също така призова правителствата да подобрят своите планове за диверсификация на енергийните доставки.
Докато делът на руския газ във вноса на ЕС спадна до 15% през първите 10 месеца на тази година от около 45% през 2021 г., само някои нации предоставиха подробни планове за достъп до друг газ или нисковъглеродни енергийни източници.
„В бъдеще търсенето на електроенергийния сектор и съхранението на енергия не са достатъчно обхванати въпреки нарастващото значение на гъвкавостта“, каза Комисията. „Малко държави членки са посочили как планират постепенното намаляване на употребата на петрол и последиците от това за енергийната сигурност и петролната инфраструктура.“