Добивът на въглища през 2023 година ще достигне рекордните 8,7 млрд. тона, но миньорите трябва да се подготвят за постепенното намаление на потреблението в следващите години, пише Bloomberg. Според анализатори пикът на използването на въглищата ще е тази година - рекордните 8,5 млрд. тона, но "точката на пречупване" е вече видима на хоризонта.
Рекордна е и търговията с въглища през тази година, сочат още предварителните данни от статистиката.
Според анализите в доклада на Международната агенция по енергетика (МАЕ) през тази година потреблението на въглища ще се увеличи с 1,4%, но има много големи разлики между отделните региони - в ЕС и САЩ търсенето на въглища намалява с по 20%, но в Индия и Китай то е много силно и ръстовете са съответно от 8% и 5%, основно заради нуждата от електроенергия и слабото производство на водните централи.
През 2026 г. потреблението на въглища ще намалее с 2,3% спрямо нивата през 2023 година, дори и да няма ангажимент за отказ от въглища на фона на растящия капацитет на възобновяемата енергия по света.
Близо половината от очакваните нови зелени мощности през следващите три години (до 2026 г.) ще бъдат изградени в Китай и това означава намаляване на потреблението на въглищата през 2024 г. и задържане на нивото в следващите няколко години.
Въглищата в момента са най-големият източник за производството на електроенергия и основен енергоизточник за няколко индустрии - циментова, стоманена и т.н. Въглищата обаче са и най-големият източник на въглеродни емисии от човешката дейност. Въпреки очакваното намаление, то ще остане над 8 млрд. тона годишно до 2026 година, а за изпълнението на целите в Парижкото споразумение ще е нужно много по-бързо намаление.
Търговията с въглища също ще запада заради след намаленото търсене. Китай е страната с най-голям добив, но и най-големият вносител в света. През 2023 година страната ще внесе 450 млн. тона въглища, което също е рекорд. Индонезия - най-големият износител на въглища в света, ще постигне още един рекорд - изнесени 500 млн. тона.