Части от Европа бяха обхванати от обилни снеговалежи през почивните дни, което доведе до отменени полети от Германия и Нидерландия, както и блокиране на транспортни артерии в Европа и Великобритания. Но газовите пазари приеха без паника зимната обстановка и понижените температури. Търговците изглеждат успокоени от все още пълните почти до горе газохранилища в Европа.
Почти всички страни в ЕС започнаха сезона на добив от съоръженията, но количествата са много малки и по данни на Gas Infrastructure Europe (GIE) към 3 декември газохранилищата са пълни до почти 95% от своя капацитет. Много анализатори очакват, че за втора поредна зима газовите компании ще използват тези количества само за балансиране на търсенето, ако има рязка промяна, и вероятно към края на зимата съоръженията ще останат отново почти пълни. Една от причините за това е, че газът в газохранилищата е с относително по-висока цена от тази на пазара в момента.
Прогнозите на метеоролозите сочат, че времето е благоприятно за производството на електроенергия от вятърните турбини в офшорните зони на Германия, а и прогнозите са за затопляне в края на седмицата, което също успокоява търговията.
Така след минимално поскъпване в края на миналата седмица, в ранния следобед днес (4 декември) на нидерландската борса TTF цената на природния газ намалява с почти 5% до 41,50 евро за мегаватчас.
На 1 декември Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) одобри цена на газа на "Булгаргаз" от 87,50 лева за мегаватчас, което е ръст от 6,5 на сто спрямо цената през ноември. От "Булгаргаз" коментираха по време на откритото заседание, че през този месец са предвидили добив от газохранилището "Чирен", но количествата не са съществени и това не оказва голямо влияние върху общия микс.
Основните източници на газ на българския пазар през декември са доставките от Азербайджан, както и два договора за втечнен газ, които ще пристигнат през терминала "Ривутса" в Гърция.
Припомняме, че основната част от газа в българското газохранилище също беше нагнетен през есента на 2022 година, когато цената на суровината беше рекордна - над 300 лева за мегаватчас. Тогава обаче усилията на всички в Европа бяха насочени към осигуряване на количества, необходими за зимата и гарантиране на енергийната сигурност на фона на очаквано прекъсване на доставките на газ от Русия.
Топлата зима обаче подкрепи страните от ЕС и повечето от тях приключиха зимния сезон с почти пълни газохранилища, а цената на газа започна да намалява и достигна нивата от февруари 2022 година - броени дни преди войната в Украйна, която задълбочи и енергийната криза на континента.