Новото ограничение на добивите на петрол, обявено от ОПЕК+, повдига няколко въпроса, чиито отговори едва ли са приятни за членовете на картела, пише в коментар енергийният редактор на Ройтерс Клайд Ръсел. На първо място съкращението на добивите с 2,2 млн. барела на ден от началото на 2024 година слага край на коментарите, че търсенето на петрол ще бъде силно през следващите месеци.
На второ място това действие повдига въпроса дали това е последното действие, което може да предприеме ОПЕК+, ако цената на петрола продължава да остава ниска.
По време на срещата си на 30 ноември от организацията се съгласиха на доброволно намаляване на добивите с още 0,9 млн. барела на ден .Така, заедно с ограниченията от Саудитска Арабия и Русия в размер на 1,3 млн. барела, от началото на 2024 година организацията ще добива по 2,2 млн. барела на ден по-малко.
Пазарите обаче не се впечатлиха особено - след първоначалното поскъпване, днес (1 декември) цената на сорта "Брент" отново се върна до нивата от около 80 долара за барел. Според анализатори това е минималната цена на петрола, която устройва повечето членове на петролния картел.
Според Клайд Ръсел не е много сигурно и доколко ограниченията са "доброволни" и дали при това положение те действително ще бъдат изпълнени. Според него ограниченията, които предприе организацията от началото на 2023 година вече са в размер на 5 млн. барела на ден, което все повече поставя под въпрос прогнозите, включително и на Международната агенция за енергетика (МАЕ) за укрепване на търсенето на суровината в световен мащаб.
Анализаторът е категоричен, че в момента не е много ясно какво точно движи пазарите в дългосрочен план извън новинарските заглавия, които влияят само в краткосрочен план. Дали това са прогнозите за потреблението или нивата на добив, или пък количествата петрол на пазара.
Като цяло морските доставки на петрол бележат ръст - до 41,9 млн. барела на ден за първите 11 месеца на годината, сочат данните на Kpler. За същия период на миналата година те бяха 40,1 млн. барела на ден. Наблюдава се "разумен" ръст в едни от най-големите петролни пазари - Китай (с 1,2 млн. барела до 11,3 млн. барела на ден) и Индия (с 0,46 млн. барела до 4,62 млн. барела на ден). В останалата част на Азия обаче, на която се базират очакванията за увеличено търсене, обаче растежът е слаб.
Изводът, който се налага, е че търсенето е по-слабо от очакваното, а страните извън ОПЕК+ успяват да покрият растежа, пише Клайд Ръсел. Според него фактът, че намаляването на добивите е на базата на "доброволното споразумение" също е много показателно относно възможността за последващи действия на петролния картел.