fallback

Електроиндустрията е изнесла стоки за почти 3,3 млрд. евро за осеммесечието

От бранша настояват за контрол на вноса на компоненти

23:03 | 28.11.23 г.
Автор - снимка
Създател

За първите осем месеца на 2023 г. електроиндустрията е с най-голям принос в износа на България, сочат данните на Евростат. Според тях износът на електрически машини е в размер на 3,3 млрд. евро, което е ръст от 17,4% спрямо аналогичния период на 2022 г.. Стойността на целия износ намалява със 7,6 на сто до 29 млрд. евро, сочи европейската статистика.   

От Българската асоциация на електротехниката и електрониката (БАСЕЛ) настояват държавата да контролира вноса на компоненти за енергийната индустрия. Асоциацията обединява 90 български и международни компании с общ годишен оборот около 1 млрд. лева. 

Според нейните представители нерегламентираният внос на компоненти е проблем за чуждестранните инвеститори, за малкия и среден бизнес, за крайния потребител и за българската държава, която получава по-малко приходи в хазната.

Председателят на организацията д-р инж. Димитър Белелиев коментира, че контрабандният внос в енергийната индустрия е предимно от Турция, Южна Корея и Китай. Той засяга продукти, които са внесени у нас в нарушение на правилата, с фалшиви документи, или пък официално, но без да отговарят на стандартите за енергийна ефективност и безопасност за здравето. Практика е в декларациите да се обявяват по-високи от реалните стойности.

Разминаването между декларираните и реалните показатели на един трансформатор например се разбира чак след като той се даде за скрап.

Представители на БАСЕЛ са информирали за проблема контролиращите органи, но в в отговор са получили линк към регламент на ЕС от 11 страници, разказват още от асоциацията.

Най-често нелегалният внос включва кабели, които се използват масово в строителството, предпазители, трансформатори. Нелегално внесените от Турция кабели съдържат повече желязо отколкото мед. Това води до големи загуби и нарастване на сметките за ток на крайния потребител.

В съседните държави имат решение на този проблем. „В Гърция не може да внесеш нито един продукт в енергийния бранш, преди контролиращите органи да направят всички възможни тестове“, отбелязва Белелиев.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:12 | 28.11.23 г.
fallback
Още от Енергетика виж още