fallback

Износът на руски петрол рязко падна до най-ниското ниво от август

Понижението е факт дни преди важната среща на ОПЕК+, на която ще се обсъждат добивите

11:14 | 22.11.23 г. 6

Износът на руски петрол през морските терминали намалява рязко до тримесечно дъно в навечерието на срещата на ОПЕК+, сочат изчисленията на Bloomberg. От началото на септември Русия започна да повишава износа, като през октомври беше регистрирано най-високото ниво за последните четири месеца - 3,48 млн. барела на ден. От началото на ноември обаче има видимо намаление.

В седмицата 13-19 ноември през морските терминали са изнесени по 2,7 млн. барела на ден, което е най-ниското ниво от август насам. Износът намалява с 580 хил. барела на ден, сочат изчисленията на Bloomberg. Това е най-резкият седмичен спад за последните четири месеца. 

Съответно и приходите от търговията през миналата седмица са на най-ниското ниво от два месеца.

Според анализатори една от причините могат да се окажат усилията на САЩ да затегнат контрола около спазването на тавана за цената на руския сорт "Уралс". През последните седмици имаше наложени санкции за няколко кораба, превозвали петрол с цена над 60 долара за барел. От Министерството на финансите на САЩ съобщиха, че преглеждат дейността на още 100 кораба, за които имат съмнения, че нарушават санкциите срещу Русия.

Данните за България сочат, че след краткото колебание през лятото, от началото на ноември доставките остават стабилни - около 104 хил. барела на ден. Страната ни е единствената европейска държава, която купува руския сорт "Уралс" след ембаргото, наложено от Европейската комисия през декември 2022 г.

В последните дни България влезе във фокуса на международните агенции със съмненията, че нарушава санкциите срещу Русия, търгувайки с горива, произведени от руски петрол. Заради тези съмнения властите решиха да прекратят дерогацията, която позволява на България да купува руски петрол. От "Лукойл" пък отчетоха, че може да се стигне до прекратяване на работата на рафинерията им при това положение.

Понижението на износа се случва дни преди важната среща на ОПЕК+, насрочена за 26 ноември. На нея ще бъде дискутирана ситуацията на петролните пазари и цената на суровината. Въпреки намалените добиви (с малко над 5 млн. барела на ден от края на 2023 г.), цената на петрола в последните дни се колебае около и малко над 80 долара за барел.

Според оценки на Международната агенция за енергетика (МАЕ) на петролните пазари ще има лек излишък, дори и петролният картел да удължи ограничените добиви през 2024 г. Цената е под натиска на опасенията за свиване на търсенето на петрол.

Bloomberg отчита още и ръст на добивите на петрол в Русия, но той е насочен към вътрешния пазар, след като рафинериите в страната приключиха плановите си ремонти.

Основни купувачи на руския петрол остават Китай и Индия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:14 | 22.11.23 г.
fallback
Още от Енергетика виж още