Цените на петрола леко се повишават в петък, но са напът да запишат трети пореден седмичен спад, след като опасенията за прекъсвания в доставките заради конфликта Израел-“Хамас“ намаляха, позволявайки на страховете около търсенето отново да се появят, съобщава Ройтерс.
Фючърсите върху сорта Брент поскъпват с 42 цента, или 0,52%, до 80,43 долара за барел, а върху американския суров петрол WTI – с 35 цента, или 0,46%, до 76,09 долара за барел.
Цените на Брента са надолу с 5,7% за седмица, а на WTI – с 5,9%. Трите седмици на спадове са най-дългият период на загуба за двата договора от 4-седмичното понижение от средата на април до началото на май.
„Заплахата от прекъсвания на доставките от Близкия изток продължава да намалява“, казва ANZ Research в бележка от петък.
„Конфликтът остава добре овладян в рамките на Газа въпреки опасенията, че ще ескалира, докато съседните арабски страни показват недоволството си“, се казва още в бележката.
Белият дом заяви в четвъртък, че Израел се е съгласил временно да спре военната операция в части от Северна Газа за четири час на ден, макар че няма признаци за пълно спиране.
Опасенията за прекъсване на доставките от конфликта Израел-“Хамас“ намаляват, докато тези около търсенето, особено от Китай, най-големия вносител на петрол в света, нарастват.
Слабите икономически данни от Китай тази седмица засилиха притесненията от колебливо търсене. Освен това рафинериите в Китай, най-големия купувач на суров петрол от най-големия износител в света Саудитска Арабия, поискаха по-малко доставки от Рияд за декември.
Въпреки това анализаторите от Citi заявиха в бележка в четвъртък, че очакват натискът надолу да отслабне и цените да се възстановят, след като спаднаха до най-ниското си ниво от юли по-рано тази седмица.
„Очакваме цените да се консолидират и поддържаме нашите краткосрочни ценови прогнози с подкрепа, която се очаква да дойде от облекчаването на поддръжката на рафинериите и промяната в съотношението риск-възнаграждение за инвеститорите след скорошната разпродажба“, каза Citi.
„Наистина има изобилие от възходящи рискове спрямо сегашните нива, потенциалът (ОПЕК и съюзниците) да се опитат да действат, за да защитят цените, докато рисковете за доставките в Близкия изток остават завишени“, допълват от банката.
*Информацията е актуална към 8:35 ч.