Производството на електроенергия в последния летен месец се свива с 20,8% на годишна база, сочат данните на Националния статистически институт (НСИ) за производството и предлагането на енергийни продукти. През август в страната са произведени 3,27 тераватчаса електроенергия. Спрямо юли също има намаление - от 2,6 на сто.
Данните на статистиката показват, че по-голямата част от произведения в страната ток е доставен на вътрешния пазар - 2,6 тераватчаса. Спрямо миналия август това е с 1,2% повече, но на месечна база доставките намаляват с 2%.
При август добивът на твърди горива у нас достига до 1,3 млн. тона, което е с почти 47% надолу спрямо миналата година. Спрямо юли също има понижение, но в рамките на почти 4 на сто. На вътрешния пазар са доставени 1,36 млн. тона, като разликата се покрива с внос. Доставките са с 44% по-малки спрямо миналия август, е видно още от статистиката.
Намаляването на добивите е свързано с края на рекордните цени на електроенергията в Европа. Доскоро въглищните централни у нас работеха на пълна мощност, тъй като високата цена на пазара покриваше техните разходи за производството. Сега цените са върнаха до обичайните нива, а често и зелените централи взимаха превес в производството на електроенергия през последните месеци.
Данните на НСИ показват още, че през август в страната са доставени 167 млн. куб. метра природен газ, което е с 22,8% повече на годишна база.
През август са произведени 171 хил. тона автомобилни бензини, или увеличение от 6,2%, като доставките на вътрешния пазар са 79 хил. тона. Това е ръст от 71,7% спрямо миналия август. При дизела също има ръст на доставките на вътрешния пазар, макар и производството да намалява с 11% до 289 хил. тона. Основната част от тях - 258 хил. тона, са доставени на вътрешния пазар, като ръстът спрямо миналата година е от 6,6 на сто.
Според европейските директиви България има правото да използва дерогация за руския петрол до края на 2024 година, но не и да изнася произведените от него горива - освен към Украйна.