Повредите по газопровода Balticconnector и още два телекомуникационни кабела в Балтийско море вероятно са свързани и причинени от влачена по дъното котва, съобщи премиерът на Естония Кая Калас. Един от основните въпроси на разследването на този случай е дали инцидентите са умишлени или не, пише Ройтерс.
Според източници на агенцията от финландското Министерство на отбраната, телекомуникационните кабели често се повреждат заради небрежност при управлението на кораби, но щетите по газопровода "не са рутинен случай".
Има няколко подозрителни фактора, разказва ген. Яне Куусела от Министерството на отбраната на Финландия. Той обаче отказва да даде повече подробности и допълва, че е важно да се изясни дали зад инцидента стои държавна структура или не. "Това трябва да бъде проверено, преди да се даде някакъв силен отговор", коментира още той.
В началото на октомври операторът на газопровода Balticconnector съобщи за внезапно намаляване на налягането в тръбите, което е признак за теч. Газопроводът свързва мрежите на Финландия и Естония. Малко по-късно стана ясно, че в близост има два повредени телекомуникационни кабела, свързващи Естония с Финландия и с Швеция.
Разследващите съобщиха за немерени "твърди предмети" в близост до повредената инфраструктура и анализираха дали имат нещо общо.
Данни на Maritime Traffic показаха, че само два кораба са се намирали в близост до инцидентите - китайския NewNew Polar Bear и руския "Севморпут". Финландските власти коментираха, че са в контакт с Китай и Русия. Пекин отбеляза, че е готов да предостави информация за движението на кораба си в съзвучие с международното право. Москва обаче нарече "боклук" идеята, че може да е замесена в инцидента.
Това втори инцидент в последната година с газова инфраструктура по дъното на Балтийско море. През миналия септември при експлозия бяха разрушени три от четирите тръби на проекта "Северен поток", през който се доставяше природен газ от Русия до Германия.