С решение на Министерския съвет днес (25 октомври) правителството ще прехвърли 500 млн. лева на "АЕЦ "Козлодуй" - Нови мощности" - компанията, която ще изгради седми блок на съществуващата ни ядрена централа, анонсира преди началото на правителственото заседание премиерът акад. Николай Денков.
"Това е едно от най-важните решения, които ще вземем по време на нашия мандат", коментира още той.
В предварително разпространения до медиите дневен ред на министрите няма включена точка, касаеща развитието на ядрената енергетика. С решение на Народното събрание България трябва да изгради нова мощност по технологията AP 1000 на Westinghouse на площадката на АЕЦ "Козлодуй". Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) вече одобри площадката за тази дейност.
През октомври Министерският съвет спря строителството на АЕЦ "Белене".
Денков обясни още, че проектната компания ще започне преговорите с фирмите, които трябва да построят новия блок, като срокът за реализацията е до 2033 година. Паралелно ще започне и подготовката по реализацията на проекта за още един блок в АЕЦ "Козлодуй" и така новите мощности в централата ще бъдат 2300 мегавата, каза премиерът.
Преди началото на правителственото заседание Николай Денков каза още, че технологията на АР 1000 позволява в кратък срок да се променя мощността на реакторите (тоест управлението им е по-гъвкаво спрямо нуждите и натоварването на енергийната система).
Преди няколко дни от Westinghouse съобщиха, че са сключили меморандуми за разбирателство с пет български компании, които ще предоставят услуги за реализацията на проекта.
Избраните компании са "Оскар-Ел", "Главболгарстрой", "ЕНПРО Консулт", "ЕнергоСервиз" и "EQE България". Те са от секторите за производството на системите за контрол и управление (I&C), системите за радиационен мониторинг, както и предоставящи различни инженерни, консултантски и строителни услуги.