Периодът между 2011 и 2021 г. може да бъде наречен "златното десетилетие" за природния газ, пише Международната агенция за енергетика (МАЕ) в тримесечния си доклад за състоянието на газовите пазари. В тези години потреблението на газ в световен мащаб се разшири с около 25%, а суровината покриваше 40% от увеличението на първичното енергийно потребление.
Причините за този ръст са няколко, но основно относително ниската и конкурентна цена на газа спрямо останалите енергоресурси, политиките за чист въздух и бързо растящите пазари в Азия. В САЩ пък бързо се развиваше добива на шистовия газ, припомня МАЕ.
Енергийната криза, която Русия предизвика със своята агресия в Украйна, преобърна газовите пазари. И макар че през първите три тримесечия на 2023 година пазарът да е по-балансиран, скъпият газ ограничи търсенето, като повишение има на потреблението основно в Азия и някои богати на газ държави в Африка и Близкия изток. В допълнение, ценовата волатилност остава, защото увеличеното предлагане (с 11 млрд. куб. метра) на втечнения газ не може да покрие загубените 38 млрд. куб. метра руски тръбен газ на пазара.
Така газът загуби своя "ореол" на енергоресурс, на който може да се разчита, и според прогнозата на МАЕ годишният ръст на потреблението на природния газ между 2022 г. и 2026 г. ще бъде в рамките на 1,6 на сто спрямо средно 2,5% годишно в периода 2017 - 2021 г.
В периода 2025-2026 г. увеличените съоръжения за втечняване и регазификация на природния газ ще успокоят пазари и се очаква ръст на търсенето, който ще се дължи основно на пазарите в Азия и Тихоокеанския регион, като на Китай ще се падне около половината от ръста в търсенето. Около половината от ръста на предлагането пък се пада на САЩ - делът на страната на пазара на втечнен газ ще се увеличи от 20% през 2022 г. до 25% през 2026 г.
В Европа и САЩ се очаква спад на потреблението на газ на фона на навлизането на възобновяемите енергийни източници, подобряването на енергийната ефективност и електрификацията.
Доставките на руски тръбен газ в Европа ще продължи да се срива - през 2021 г. страните от ЕС купиха 140 млрд. куб. метра природен газ от Русия, но през 2022 г. количествата намаляха повече от наполовина - до около 60 млрд. куб. метра. Този спад се задържа и през 2023 г. и вероятно годината ще приключи с доставени около 20-25 млрд. куб. метра газ.
Данните на МАЕ показват, че природният газ намалява цената си в първите три тримесечия на годината, но пазарите запазват своята волатилност. Стачката на служителите на съоръжения за втечнен газ в Австралия, подозрителен теч на газопровод на дъното на Балтийско море и т.н. например доведоха до съществен, макар и краткотраен, ръст на цената на суровината на нидерланската борса TTF.
На 10 октомври търговията на нидерландската платформа затвори на ниво от малко под 50 евро за мегаватчас, или повишение от над 12% на цената само за ден. В петък - денят преди началото на атаката на "Хамас" в Израел и преди теча в един от газопроводите по дъното на Балтийско море, цената на газа с доставка през ноември достигна около 38 евро за мегаватчас.