Първите проучвания на теча на подводната част от газопровода Balticconnector може да е причинен от саботаж, коментират източници на Bloomberg. По-рано днес (10 октомври) финландската компания Gasgrid Finland, заедно с естонския си партньор Elering, започна анализ на ситуацията. Двете компании съобщиха преди няколко дни за необичаен спад на налягането в тръбите, минаващи по дъното на Балтийско море.
Заради предполагаемия теч работата на газопровода беше спряна и се прави оценка на ситуацията. Според източниците на Bloomberg проблемът е в частта на тръбите във финландската част. Засега още няма официално изявление от двете компании. Опасенията, че тръбите може да са жертва на саботаж, върна страховете, които разтърсиха газовите пазари при взрива на "Северен поток", въпреки че газопроводът е с много по-малко значение. Тръбите свързват Финландия и Естония по дъното на Балтийско море.
Заради инцидента цената на газа се повишава рязко втори пореден ден и търговията се извършва при почти 50 евро за мегаватчас в ранния следобед на нидерландската борса TTF. Търговията в петък (6 октомври), тоест преди да стане ясен течът по газопровода, затвори при цена от малко над 38 евро за мегаватчас.
Търговците са притеснени и за доставките през зимните месеци като цяло - цената на декемврийските и януарските контракти се повишава с около 8% до нива от около 51-52 евро за мегаватчас.
От май 2022 година Финландия не получава газ от традиционния си доставчик "Газпром", а разчита на алтернативни газопроводи като въведения в експлоатация преди три години Balticconector, както и на втечнен газ. Като цяло обаче газът покрива около 3,5% от енергийните нужди на страната. От съобщенията на оператора на газопреносната мрежа на Финландия става ясно още, че към момента състоянието на газовата мрежа в страната е стабилно и доставките на газ са осигурени през терминала за втечнен газ Inkoo.
Русия спря доставките, след като Хелзинки официално подаде кандидатурата си за членство в НАТО.