Правителството прие плана за справедлив преход на въглищните региони, той ще бъде изпратен на Европейската комисия утре. Това обявиха на съвместен брифинг премиерът Николай Денков и финансовият министър Асен Василев след днешното заседание на Министерския съвет.
Василев каза, че това е "буквално крайният срок", за да не изгубим оставащите средства по плана. Василев припомни, че миналата година страната ни е изгубила средства заради неподаването на плана.
Премиерът Денков се обърна към енергетиците и миньорите с призив да спрат протестите.
"Това, което правим, е най-доброто възможно и за тях и за държавата като цяло. Голяма част от техните искания днес се основават на невярна или изопачена информация. Крайният срок да се изпрати пакетът документи до ЕК е утре, 30 септември. Никакво отлагане повече не може да се направи, защото рискуваме загуба на милиарди левове - 3,5 млрд. лв. Второ, в документите, които изпращаме, е ясно казано, че централите ще работят до 2038 г. Трето - няма дати за затваряне на конкретни въглищни централи. Постепенно, поетапно някои от тях ще изпаднат от енергийната система, просто защото няма да бъде възможно икономически те да функционират повече", каза премиерът.
За целта до края на годината ще бъде създадено предприятие, което ще работи за превръщането на териториите на мините в индустриални зони. Предприятието няма да изземва функции от мините, а ще ги допълва. "Очакваме там да се появят модерни компании, които имат нужда от квалифицирана работна ръка. Трябваше да проверим какъв е интересът и той е изключително голям", каза Денков, цитиран от БНТ.
Денков отново призова енергетиците и миньорите да спрат с протестите и техни представители да дойдат на преговори.
"Това е начинът да се търсят решения. Следващите два месеца ние ще преговаряме с ЕК - това време е достатъчно да уточним решенията, които са се очертали като точна рамка. След 30 ноември ЕК трябва да представи на всички държави членки това, което сме се уговорили и до края на декември всяка една държава от ЕС трябва да се е съгласила с това, което предлагаме. Ако това не се случи, то тогава средствата ще се изгубят и последствията за регионите ще бъдат изключително тежки", заяви Денков.
Ако хора от сектора искат да напуснат предприятието, ще могат да получат обезщетения за 36 месеца, каза финансовият министър Асен Василев. "Заплатите в мините са доста високи, това означава, че един такъв пакет би бил между 140 000 и 150 000 лв. на човек", посочи той.
2038 г. е датата, на която България трябва да затвори своето въглищно производство и тя е записана в енергийното законодателство още от 2019 г., посочи Василев.
"Това, което правим с ПВУ, с плана за справедлив преход и съфинансирането от държавния бюджет е да направим този преход по такъв начин, че хората да запазят доходите си, никой да не изпада във финансов проблеми, да се привлекат достатъчно инвеститори в региона и да се завърши една програма, която ще отнеме минимум 10 години", каза финансовият министър.
Комисията по енергетика отхвърли искането за отсрочка на териториалните планове.
С 4 гласа "за", 5 "против" и 8 "въздържал се" парламентарната комисия отхвърли предложения от БСП, ИТН и "Възраждане" проект на решение да бъде отправено искане към ЕК за едномесечна отсрочка за представяне на териториалните планове за справедлив преход. В проекта за решение се даваше срок до 15 октомври за приключване на преговорите на правителството с ЕК за промени в Плана за възстановяване и устойчивост в частта енергетика.
От сутринта днес протестиращи енергетици и миньори блокираха пътища и ключови точки в страната. Те са против териториалните планове за справедлив преход на въглищните райони Перник, Кюстендил и Стара Загора, които днес кабинетът одобри.
Блокадите на миньорите доведоха до напрежение и в парламента. Управляващи и опозиция влязоха в сблъсък за това кой е виновен за проблемите и как да се решат.