Германия опитва да сключи договори за втечнен газ, обвързани с гаранции за доставките, пише Bloomberg. По този начин страната ще бъде защитена от търговци, преследващи печалбите, които да пренасочат в движение танкерите, ако видят по-добра възможност.
Плановете на правителството са да обвържат с такива клаузи договорите за около 50% от капацитета на терминалите ѝ за втечнен газ. Офертите ще бъдат набрани чрез търг, който ще се проведе през следващия месец, коментират от Deutsche Energy Terminal - компанията, която управлява държавните терминали в страната.
Искаме не просто да заявим, а действително да получим този газ, каза директорът на дружеството Петер Рьотген.
Това изискване показва растящата зависимост на Германия от втечнен газ и желанието ѝ да се защити от възможни проблеми, свързани с доставчиците.
През миналото лято Русия сви максимално доставките по "Северен поток" към Германия, а след това взривове унищожиха три от четирите тръби на проекта. В отговор Берлин ударно изгради терминали за втечнен газ.
Рисковете поръчаната доставка да не бъде получена не са малко заради самата природа на търговията с втечнен газ, пише още Bloomberg. Реално повечето кораби нямат предварително обявена дестинация, за да могат търговците да реагират бързо на случващото се на конкуриращите се пазари в Азия и Европа.
Опитите на Германия да си подсигури доставките не изглеждат без основание на фона на подновилата се волатилност на европейските пазари.
Страната ще разполага и с още два държавни терминала за втечнен газ към края на първото тримесечие на 2024 година. Дълги години Берлин отлагаше процедурите заради достъпа си до евтин руски тръбен газ.