Русия успява да преодолее тавана на цената на петрола, наложен от Г-7, Европейския съюз (ЕС) и Австралия, пише Financial Times, позовавайки се на данни на анализатори. Според тях 3/4 от износа по море на руския петрол не се застрахова през западни застрахователи. Москва създаде своя "флот в сянка", който не използва западни услуги - застрахователни и други, и така това означава, че при сключване на сделката няма кой да следи дали цената е до 60 долара за барел.
Цената на петрола на световните пазари се повиши през последните месеци след решението на Саудитска Арабия и Русия да ограничат добивите на суровината. Търговията днес (25 септември) се извършва на ниво от почти 95 долара за барел за европейския сорт Брент. През декември 2022 година, когато влезе в сила тавана на цената на сорта Уралс, типът Брент, който е референтен за повечето сделки на пазара, се търгуваше за около 80 долара за барел. За кратко през последните месеци цената му слезе и под това ниво - около 75 долара за барел през май и юни.
Преди дни Русия забрани и износа на горива, което също подкрепя ръста на цената на петрола. Според наблюдателите причината не е вътрешния недостиг, а е просто пореден ход на Русия, целящ да разруши петролните пазари, както се случи с газовите пазари през 2022 година и предизвиканата от Москва енергийна криза в Европа.
По данни на руското Министерство на финансите средната цена на руския петрол в периода 15 август-14 септември е била 77 долара за барел. През август цената на сорта Уралс е била средно 74 долара за барел, а в първите осем месеца на година - средно малко под 55 долара за барел, сочи още статистиката на ведомството. Отстъпките, които предлагат руските компании, правят още по-желан руския Уралс на фона на високите пазарни цени в момента.
Според изчисленията на Киевския икономически институт (KSE) при сегашното положение Москва ще получи с 15 млрд. долара повече приходи от търговията с петрол през 2023 година, отколкото биха били със спазването на ограниченията. Икономистите изчисляват, че Русия е получила със 100 млрд. долара по-малко от началото на войната от санкциите и ограниченията върху търговията с петрол. Но те смятат, че вече ще бъде много трудно да се ограничат ефективно приходите на Русия от продажбата на петрол, тъй като Москва изгради система за търговия, която не зависи от Запада.
Още при въвеждането на тавана украинските власти коментираха, че мярката няма да работи, тъй като производствената цена на руския петрол е много под 60 долара за барел. Идеята на Г-7 обаче беше да ограничи приходите от търговията със суровината, но да запази руския петрол на пазара, за да избегне сериозен недостиг.
Приходите от търговията с петрол са сред основните в руския бюджет и Москва използва средствата, за да финансира военната си операция в Украйна. Към момента петролният сектор в страната е под натиск след затварянето на рафинерии за планови ремонти, както и от спад на обемите на износа, поради което анализаторите очакват ръст на приходите от петрол в руския бюджет през следващите месеци.
Данните Kpler сочат още, че износът на руски петрол намалява - от 3 млн. барела на ден през май до 2,5 млн. барела на ден през август, но спазвайки санкциите са изнасяни само по 626 хил. барела на ден. Това е около половината от количествата, продавани под санкции през май.