Цените на електроенергията в Германия паднаха до най-ниското си ниво от почти четири месеца, тъй като производството на националните вятърни паркове се очаква да нарасне следващата седмица, съобщава Bloomberg.
Цената на договорите за седмица напред се срина с повече от 20% от понеделник до 67,75 евро за мегаватчас. Производството се очаква да достигне връх от 48 502 мегавата във вторник следобед, става ясно от модел на Bloomberg.
Най-големият пазар на възобновяема енергия в Европа не показва признаци на забавяне. Шведската компания Vattenfall AB заяви в четвъртък, че планира допълнителни инвестиции в офшорната вятърна индустрия на страната. Европейският съюз (ЕС) също обяви, че ще позволи разширяването да продължи на фона на нарастващата конкуренция в лицето на Китай.
Въпреки това, преди скока до почти рекордни нива през следващата седмица, производството почти ще спре в събота, като е напът да падне до 1224 мегавата в 17:00 ч. берлинско време.
Производството достигна рекорд на 14 януари от 50 802 мегавата, показват данни на European Energy Exchange AG.
Междувременно Германия продължава да ускорява изграждането на вятърни паркове. През първото полугодие на 2023 г. страната е добавила нови 249 мегавата офшорни вятърни мощности. Това е ръст от 3,1% до 8,38 гигавата, допълва организацията.
От добавените мощности 229 мегавата са нови паркове, а 20 мегавата са от модернизацията на проекта Veja Mate. Очакванията са, че до края на тази година в страната ще влезе в експлоатация още един голям офшорен парк - Acardis ost 1, чийто капацитет за производство е 257 мегавата.
През цялата 2022 г. Германия добави общо 342 мегавата нови офшорни мощности. През миналата година пазара в страната беше много нестабилен, макар и цената на електроенергията да беше висока и да насърчаваше развитието на зелените проекти.
Като цяло офшорната вятърна енергия е в основата на плановете за зелен преход на Берлин. Целите, които си поставя най-голямата европейска икономика, предвиждат поне 80% от електроенергията в микса до 2030 година да е от възобновяеми източници - основно соларни панели и вятърни турбини. Това е съвсем постижима цел на фона на сегашния дял от 50% в Германия.
До 2030 г. обаче капацитетът на вятърните офшорни мощности трябва да достигне 30 гигавата, сочат още плановете на германските власти. В сектора отчитат, че след години на слабо развитие сега в Германия се одобряват голям брой проекти.