IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Делът на изкопаемите горива в енергийния микс в ЕС е на рекордно дъно

През първото полугодие расте производството на ВЕИ мощностите, сочат данни на екологична организация

13:22 | 30.08.23 г. 80
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

През първото полугодие на 2023 година електрическите централи в Европейския съюз (ЕС), използващи изкопаеми горива (основно въглища и природен газ), са произвели 410 тераватчаса електроенергия и са покрили 33% от потреблението, което е рекордно ниско ниво от поне 2000 година насам, сочи анализ на екологичната организация Ember.

Само през май въглищните централи са произвели едва 10% от потребената в ЕС електроенергия. В периода януари-юни въглищните централи са намалили производството си с 23%, а газовите - с 13 на сто на годишна база.

От Ember отчитат още спад на потреблението на електроенергия в общността с 4,6% до рекордните 1261 тераватчаса. Това е дори под нивото от първото полугодие на 2020 година, когато повечето държави бяха "затворени" заради пандемията от коронавируса. Това намаление се отразява основно на производителите, използващи изкопаеми горива.

Соларните инсталации продължават да увеличават дела си в енергийния микс и производството им расте с 13% на годишна база. Вятърните турбини са произвели с 5% повече електроенергия, водните централи - 11% повече, а при ядрените централи има забавяне на спада до 4% и очакванията на еколозите са до края на годината производството им да се възстанови до нивата отпреди 2022 година.

В първите шест месеца 17 държави съобщават за рекорден дял на възобновяемите енергийни източници в определени периоди от време. В Гърция и Румъния например зелените мощности за първи път прехвърлиха дял от 50% от енергийния микс. Дания и Португалия пък отчетоха над 75% дял от ВЕИ в микса.

От години в ЕС се наблюдава спад на използването на въглища при производството на електроенергия. За кратко тенденцията беше прекъсната през 2022 година, когато рекордните цени на природния газ накараха индустрията да потърси алтернативи. Още в края на миналата година от Ember бяха категорични, че това е временно явление и войната в Украйна ще ускори зеления преход на Европа.

Статистиката показва, че през 2022 година са добавени нови зелени мощности с капацитет от 33 гигавата. Темпът се запазва и през тази година - Германия например добавя соларни панели с капацитет от 6,5 гигавата, което е ръст от 10 на сто. В Полша новите соларни мощности се увеличават с 2 гигавата (17%), а в Белгия с 1,2 гигавата (19%).

Заради това разрастване на зелените мощности делът на ВЕИ в енергийния микс на ЕС достигна 30% през май и юни.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:47 | 30.08.23 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Енергетика виж още

Коментари

27
rate up comment 2 rate down comment 2
Ivane
преди 1 година
Това е като да обясняваш на баба си Какво е предимството да си купиш хипер инвертор пред опцията да си купиш много по-евтин маслен радиатор и да не си товариш бюджета.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 2 rate down comment 4
Ivane
преди 1 година
До: Tikva007Разбира се че не можеш да понесеш отговора. Не очакваше толкова малка площ, нали? Хайде сега да ми обясниш ако цената на електрическата енергия е ниска, като сега когато все още работят въглищните централи и излишъците не са толкова големи, като с тази евтина енергия се зарежда и транспорта за преноса на стоки, както и тяхното производство, Какво ще се случи с покупателната способност на населението?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 1 rate down comment 3
Ivane
преди 1 година
До: Tikva007Пак смяташ по трънския курс. Какви часове какви глупости! Ще ти се да произвеждат 30% от енергията на атомен реактор. Както виждаш не трябва три пъти, а седем пъти повече инсталирани мощности. Освен това един атомен реактор произвежда 8 TWh год. и ще са достатъчни 80 реактора. Както виждаш смятам с точни цифри, а не едно към гьотере като тебе и въпреки това излизат сметките! Необходими са скромните 35 милиона квадратни метра. Не задавай въпроси, на които не можеш да понесеш отгово ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 3 rate down comment 1
Tikva007
преди 1 година
До: Ivane: Идея нямаш кокво мога да понеса. Но колко като теб коммуннета може да понесе Европа да си правят експерименти, ще видим скоро. Вече четем резултатите от екзит-пола. Успех с бляновете! Ще наглеждам иззад ъгъла, където в момента сме натикани застаряващите консерви. Но и да пропусна, ще се чуе.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 0 rate down comment 1
Ivane
преди 1 година
За да произведат енергия, колкото 100 реактора ще са необходими 700 гигавата - 35 милиона квадратни метра. Произведената от тях енергия ще е достатъчна за 300 милиона електромобила. Но най-хубавата част е че електромобилите са огромен power bank на колела и могат да служат за съхранение на възобновяемата енергия когато е излишна за използване когато е нужна. Старите батерии от електромобилите ще могат да се ползват Още дълги години за съхранение на енергия преди да дойде време за рециклиране.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 4 rate down comment 1
Tikva007
преди 1 година
До: Ivane: И понеже един фотоволтаичен парк с условно инсталирана мощност от 1 GWt не генерира 24 часа, а в идеалния случай за географията на Европа - 10 часа в денонощието през 6 месеца в годината, но реално около 30-35% от времето, то за да се генерират средно годишно 650 TWh, ще трябва да се утроят мощностите спрямо АЕЦ, което е 300 GWt фотоволтаици, или микс с перки. Ако и това за теб е възможност, а не проблем, само мога да ти завидя на непоколебимата комунистическа вяра в светлото бъдеще.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 1 rate down comment 4
Ivane
преди 1 година
А относно сметките, първо не правиш разлика между мощност и енергия. 100 гигавата фотоволтаици не се равняват на 100 реактора. А 100GWp фотоволтаици се нуждаят от 5 милиона квадратни метра което е абсолютно смешна площ и може да се разположат върху част от покривите и паркингите на Европа без да се садят по плодородни почви, за да не се налага и изграждане на електропреносна и електроразпределителна инфраструктура, а предприятията да работят и електромобилите да се зареждат под фотоволтаиците.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 2 rate down comment 4
Ivane
преди 1 година
До: Tikva007Аз мога да смятам до утре, но от личния ми опит *** като тебе не се интересуват от сметки и факти, нито от логика и причинно следствени връзки. Един съвет от мен. Не задавай въпроси на които не можеш да понесеш отговора!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 4 rate down comment 1
Tikva007
преди 1 година
До: Ivane: Ти ми кажи - ако инсталирането на ОЩЕ 100 GWt генериращи (денонощно!) ВЕИ мощности в ЕС е решение, а не проблем, значи пътят напред е застлан с мед и масло и ще ни трябват само обувки с големи грайфери. Това са 100 реактора като козлодуйските, а ти ми сметни като покрити площи за ФвЕЦ и перки как ще изглежда Европа - като проблем, или възможност. Няма да коментираме сега други възникващи от това въпросчета.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 5 rate down comment 1
Tikva007
преди 1 година
До: Ivane: Стандартът на живот се определя от покупателната способност - колко стоки и услуги можеш да купиш с парите, с които разполагаш. Ако разходите за енергия изсмукват парите ти през растящите цени на стоките и услугите, генерирайки инфлация, стандартът ти пада. Печатането на ***, с които да компенсираш провала на икономиката във вид на висока инфлация, не работи вечно. И сега въпрос: защо ЕС е шампион по цени на ел. енергията при такива успехи във възобновяемата енергетика?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още