Нетната печалба на „Газпром“ през първата половина на годината е спаднала до най-ниското си ниво от 2020 г. насам поради рязко намалените потоци на руския газов гигант към Европа, съобщава Bloomberg.
Нетната печалба на компанията е намаляла до 296,2 млрд. рубли (3,1 млрд. долара) за периода от януари до юни от 2,5 трилиона рубли за същия период преди година, съобщиха от "Газпром" във вторник. През второто тримесечие газовият гигант отчете загуба от 18,6 млрд. рубли.
От миналата година „Газпром“ ограничи потоците на газ към Европа, нейния най-голям пазар някога, на фона на нарастващото противопоставяне между Русия и Запада във връзка с войната в Украйна. Почти всички основни тръбопроводни трасета, по които се доставя руски газ за Европа, бяха спрени, като през 2022 г. потоците към няколко държави бяха напълно преустановени, след като те отказаха да плащат за горивото в рубли.
„Спадът в износа за Европа беше частично компенсиран от увеличението на доставките за Китай, които ще продължат да нарастват още повече като част от договорните задължения“, коментира заместник-председателят на „Газпром“ Фамил Садигов в изявление след публикуването на резултатите.
Все пак доставките за Китай са само малка част в сравнение с това, което производителят изпращаше в Европа. „Газпром“ доставя газ на азиатската нация от своите находища в Източен Сибир, които не са свързани с нейните тръбопроводи, доставящи газ до Европейския съюз.
Тази година износът на Газпром по тръбопроводите за Китай се очаква да достигне 22 млрд куб. м в сравнение с 15,5 млрд. куб. м миналата година. През 2021 г., последната година преди войната, газовият гигант е доставил около 177 млрд. куб. м газ по тръбопровода в Европа, включително и в Турция, показват оценки на Bloomberg. Тази година потоците на Запад може да достигнат само 51 млрд. куб. м, прогнозира инвестиционната банка Sinara през юни.
От отчета стана ясно, че приходите на компанията са се понижили до 4,11 трлн. рубли през първата половина на годината, също най-ниските такива от от първата половина на 2020 г. насам и са спаднали с над 41% спрямо същия период миналата година.
Коригираното съотношение нетен дълг към EBITDA достигна 1,9 в щатски долари, което е „в рамките на допустимото“, според Садигов.