fallback

До 10 години България ще трябва да въведе система за рециклиране на соларни панели

В момента силицият се натрошава и няма къде да бъде оползотворен, каза Румен Петров

23:01 | 18.08.23 г. 8

До 10-15 години България ще има сериозна нужда от технология и система за рециклиране на соларни панели и вятърни турбини, за да може излезлите от употреба стари панели да се обработват официално. В момента отпадъците се оставят някъде неофициално. Това каза Румен Петров, член на УС на Българска соларна асоциация, в предаването  ''Бизнес старт'' по Bloomberg TV Bulgaria.

Коментарът е по повод анонса, че Китай ще изгради система за рециклиране на соларни панели и вятърни турбини в опит да намали растящите отпадъци, генерирани от индустрията. Страната планира и увеличаване на използването на възобновяемите енергийни източници, за да намали въглеродния отпечатък на икономиката си.

Петров заяви, че в България въпросът, касаещ фотоволтаичните панели и вятърни турбини, излезли от употреба, не е решен по никакъв начин.

"Проблемът е, че в края на жизнения цикъл на слънчевия панел или пък при дефектен такъв, когато някой отиде на сметище или на фургони, служителите там не знаят какво да правят с тях", каза той.

''В България знам за няколко места за предаване на тези остарели перки и панели. Използват се шредерни машини, които надробяват слънчевия панел. Той първо се изважда от алуминиевата рамка, алуминиевият материал се използва по предназначение, но самият силиций се натрошава и няма къде да бъде оползотворен'', обясни събеседникът.

Петров споделя, че фотоволтаичните панели у нас се внасят от Китай, като добавя, че в момента няма проблеми с производството с веригите на доставки. Той разказва, че в последните месеци цената на слънчевите модули е намаляла, което се отразява благоприятно на бизнеса.

Повече може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:55 | 18.08.23 г.
fallback
Още от Енергетика виж още