Увеличеният брой соларни панели в Южна Европа има съществено значение за избягване на недостиг на електроенергия в горещите вълни в последните седмици, пише Ройтерс. Оказва се, че в жегата соларните панели реално работят в същия режим с нуждата от охлаждане - в най-горещите часове от деня слънцето е най-силно и товага потреблението на електроенергия, свързано с нуждата от охлаждане, е най-силно.
Същественият ръст на соларните панели като цяло компенсира пиковете, които възникват с пускането на климатиците, коментира генералният секретар на Eurelectric Кристиан Руби, цитиран от Ройтерс. Това се наблюдава много ясно в Испания, отбелязва още той.
През последната година заради рекордните цени на електроенергията Гърция и Испания инсталираха много соларни панели. В Испания бяха добавени рекордните 4,5 гигавата мощности и именно те покриха ръста на потреблението през юли, сочат данните на оператора на мрежата Red Electrica
Екологичната организация Ember сочи, че през този юли, който е най-слънчевият и горещ месец, фотоволтаиците са имали дял от 24% от енергийния микс, спрямо 16% през юли 2022 година.
Подобно е положението и в Сицилия - през 2022 година производството на електроенергия от соларни панели се удвови. Сега, в най-горещия ден през юли - 24 юли, половината от потреблението беше покрито от слънчевата електроенергия. По данни на Refinitiv без допълнителните фотволтаици системата не би могла да генерира нужните количества електроенергия в този ден.
Разбира се, соларните панели не могат да поддържат системата сами, но е факт, че помагат да се покрие пиковото потребление в Испания и Италия в най-големите горещини. В Гърция най-горещият ден досега през лятото е бил също на 24 юли и тогава 3,5 гигавата от товара (общо 10,35 гигавата) е бил от соларни централи, сочат данните на IPTO, операторът на гръцката мрежа.
Но дори и в доста по-хладни държави, като например Белгия, соларните панели успяват да произведат достатъчно електроенергия, за да покрият потреблението в най-горещата част от денонощието, допълва още Ройтерс.
Въпреки бързия си ръст соларните централи все още имат малък дял в енергийния микс в много държави, където газ, въглища или ядрени реактори осигуряват основната част от електроенергията.
Експерти коментират, че не само соларните панели помагат на Европа да избегне нова енергийна криза, но и свитото потебление. Това е резултат от рекордните цени през миналата година, които научиха потребителите - и бизнеса, и домакинствата, да пестят енергията. Нетипичните горещини за малко пречупиха тренда, но като цяло потреблението е под средното.
Ройтерс посочва, че според анализите на климатолозите ситуацията в Европа ще се влошава. Експертите от Bruegel са категорични, че електроенергийните системи не са планирани за такива горещи вълни и суши - те ограничават производството на водните централи и на ядрените централи, които използват реките за охлаждане на реакторите.