Италия събра 2,8 млрд. евро от допълнителните данъци, с които бяха обложени енергийните гиганти, натрупали печалби от енергийната криза, сочат източници на Ройтерс. Сумата с малко надхвърля очакванията на правителството, което обяви, че планира да събере 2,6 млрд. евро с облагането на т.нар. "свърхпечалби" в енергетиката през тази година.
На този етап говорител на Министерството на финансите на Италия не потвърждава сумата, отбелязвайки, че събраната информация още не е окончателна.
Според заложеното в бюджета за тази година около 7000 компании - производители и търговци на електроенергия, газ и петролни продукти, бяха обложени с допълнителни налози. Крайният срок за това беше 30 юни, но за някои фирми е позволено плащанията да бъдат извършени до края на юли.
Събирането на допълнителни данъци се посрещна с много критики и през 2022 година, и през 2023 година. През миналата година сумата, която влезе в италианския бюджет, беше приблизително същата, макар че бившият премиер Марио Драги очакваше поне 10 млрд. евро приходи. Много от представителите на енергийния бизнес обаче публично отказаха да платят с мотива, че нестабилните енергийни пазари носят сериозни проблеми и за тях.
Енергийният министър Джилберто Пичето Фратин коментира преди дни, че се надява правителството да успее да избегне събирането на подобни налози в бъдеще, още повече, че енергийните цени съществено се успокоиха през последните месеци.
Търговията на нидерландската борса TTF затвори в понеделник с цена от около 30 евро за мегаватчас, а в днешната (11 юли) сесия търговията се върти около това ценово ниво. Италия също така работи активно за намаляване на зависимостта си от газа от Русия и едно от първите посещения на премиера Джорджа Мелони след встъпването ѝ в длъжност беше в Африка, където бяха подписани договори за алтернативни доставки.