Цената на природния газ в Европа е записал най-силния си месечен ръст от лятото на миналата година насам и е близо до върховите покачвания от енергийната криза в региона след най-волатилния период за търговията тази година, предава Bloomberg.
Бенчмарковите фючърси са приключили юни с ръст от над 30%, след като цените нараснаха с почти 8 на сто в петък. Това е първото месечно покачване от март и най-големият скок от юли м. г.
През последните седмици пазарът беше под влиянието на движения, свързани с непланирани прекъсвания на доставките, горещи вълни в части от региона и кратък бунт в Русия. Европа все още се опитва да стабилизира енергетиката си, след като Русия ограничи доставките на тръбен газ миналата година, а волатилността е напомняне за чувствителността на пазара към потенциални нарушения дори на фона на по-слабото търсене и стабилните нива на наличностите.
Газохранилищата в региона сега са пълни на 77%, много над обичайните им нива по това време на годината, показват данни на Gas Infrastructure Europe. Въпреки това „пазарите са много чувствителни към новини за поддържането на норвежките газови доставки“, коментира Мауро Чавес, директор на анализите в компанията Wood Mackenzie.
Centrica, най-големият енергиен доставчик във Великобритания, обяви в петък, че увеличава капацитета на най-голямото газохранилище на страната, за да осигури по-добра предпазна мрежа за следващата зима. Газохранилището „Раф“ ще може да съхранява до 54 млрд. куб. фута гориво спрямо 30 млрд. преди това.
В същото време вносът на втечнен природен газ от Северозападна Европа е намалял до почти най-ниските си нива от септември м. г. Конкуренцията с Азия за втечнен природен газ може да се засили през идните месеци, ако повишаването на температурите увеличи търсенето.
От началото на юни рекорден брой фючърси са били изтъргувани на Title Transfer Facility (TTF), ключовия и жизненоважен хъб за търговия с газ на Европа в Амстердам, показват борсови данни.
„Много хедж фондове стъпиха на европейския пазар на фона на волатилността миналата година и пазарът ще трябва да се съобразява повече с тези финансови потоци занапред“, коментира Джеймс Уадел, ръководител на отдела за европейски газ и глобален втечнен природен газ в консултантската компания Energy Aspects. „Волатилността вероятно ще продължи предвид новата структура на пазара и факта, че Европа е много зависима от спечелването на товари с LNG, за да постигне баланса си“, допълва той.
Фючърсите на нидерландския газов хъб TTF с доставка за август завършиха с 5% ръст до 37,10 евро на мегаватчас, като изтриха по-ранна загуба. Британският еквивалент напредна с 4,5%.