Капацитетът на инсталираните централи, които не използват изкопаеми горива в Китай, вече достига 50,9% от общия, съобщава държавната Комисия по национални реформи и развитие, цитирана от агенция "Синхуа" и Ройтерс. Така страната изпревари плановете на правителството това да се случи до 2025 година.
Към края на 2022 година инсталираните енергийни мощности в Китай надхвърлят 2,56 теравата.
През последните години в страната активно се изграждат ВЕИ мощности - вятърни, соларни и водни централи. Те са разположени основно в западната част на Китай в изпълнение на стратегията за намаляване на въглеродните емисии.
Въпреки големия брой зелени мощности обаче въглищата все още имат съществена роля в енергийната система на страната. През 2022 година 56,2% от потребената електроенергия в Китай е от въглищни централи. По данни на властите в страната едва 26% от потребената енергия е зелена, включително и произведената от ядрените централи.
В последните години Пекин опитва да намали своята зависимост от въглищата, залагайки основно на ВЕИ. По този начин ще бъде реализиран и планът на властите за въглеродна неутралност до 2060 година.
През 2022 година Китай инвестира 546 млрд. долара в зелени проекти - соларни и вятърни паркове, електромобили и батерии, сочат анализите на Bloomberg NEF. По този показател страната далеч изпреварва пионерите в зеления преход ЕС (180 млрд. долара зелени инвестиции) и САЩ (141 млрд. долара), допълват още анализаторите.