Франция иска да преотвори преговорите по ключовото законодателство за Зелената сделка, за да гарантира по-голяма роля на ядрената енергия в енергийния преход на Европа. Германия обаче яростно се противопоставя на този ход, с което разговорите попадат в безизходица, съобщава Bloomberg.
Правителството в Париж е уведомило Швеция, която в момента е ротационен председател на Европейския съвет, че иска промени в споразумението, което вече беше постигнато чрез посредничеството на други субекти в ЕС, посочват запознати източници. Подобна стъпка ще изисква преразглеждане на преговорите с Европейския парламент и Европейската комисия.
Германия, която тъкмо затвори последните си ядрени централи през април, се обединява с други страни членки да блокират хода, казват източниците, поискали анонимност заради частния характер на дискусиите. Берлин предпочита законът да се одобри в сегашната си форма възможно най-скоро, посочват от Министерство на икономиката.
Спорът поставя двете най-големи икономики в Европа една срещу друга по ролята на ядрената енергия в момент, когато регионът се опитва да ускори прехода към нисковъглеродна икономика, докато се възстановява от историческа енергийна криза. Рамковото споразумение на ЕС, договорено през март, ще повиши целта за дял на възобновяваема енергия в региона до 42,5% от общото потребление до 2030 г., като в същото време се предоставя малка роля на атомната енергия.
Швеция сега търси решение, което е приемливо за повечето страни членки, преди да приключи председателството ѝ на 30 юни. Всяко допълнително забавяне рискува да подкопае целите на Зелената сделка в момент, когато амбициозният темп на реформа вече среща отпор от някои страни членки и индустриални групи.
Шведското председателство заяви, че разговорите с Франция продължават, отказвайки да предостави допълнителна информация.
Френският президент Еманюел Макрон, чиято страна разчита на ядрената енергия за по-голямата част от производството на електроенергия, каза тази седмица, че страните членки на ЕС трябва да запазят суверенното си право да избират източници на енергия. Страната залага на производството на водород, използвайки енергия, генерирана от атомните ѝ централи, за да постигне целите за климата.
„Искаме да създадем индустриални партньорства във водородната и ядрената енергетика, за да насърчим създаването на работни места на наша земя“, каза той на пресконференция в Братислава. „Наследихме национални енергийни миксове и сега фрагментираме производството на екологичен, нисковъглероден водород на бъдещето и енергиите на утрешния ден. Това е отклонение за Европа".
Френският лидер ще обсъди енергийните въпроси с германския канцлер Олаф Шолц на вечеря в Потсдам близо до Берлин във вторник, за да се опитат да излязат с обща позиция.