От август 2022 година производители на водород изчакват уточнения на Министерството на финансите относно данъчните кредити за водорода и по-точно - при производството на кои източници ще може да се разчита, че произведеният газ ще получи етикет "нисковъглероден".
Това е от съществено значение за производителите на т.нар. "розов" водород, или произведен с помощта на ядрена електроенергия, разказва Bloomberg. Един от операторите на ядрени централи в САЩ - Constellation Energy, например е замразил подобен проект на стойност 1 млрд. долара в очакване на уточнения относно Закона за намаляване на инфлацията, който предвижда субсидии за зелени технологии.
Текстовете бяха приети през миналото лято, а уточненията за водорода се бавят още, посочва още агенцията. За някои производители това означава не просто пауза, а директно отказ от плановете за производството на водород.
Според анализатори уточненията са много важни, защото могат да поставят под риск като цяло целите за производството на чист водород. Еколози коментират, че в момента в САЩ няма достатъчно зелени мощности за производството на зелен водород. Ако правителството ограничи производството му само до енергия от соларни, водни или вятърни централи например, то това означава недостиг на зелена енергия в мрежата, който вероятно ще бъде покрит от газ или въглища.
Constellation Energy е първата американска компания, която произвежда розов водород в промишлени количества в една от централите си в Сиракюз, щата Ню Йорк. Използвайки под 1% от мощността на централата компанията произвежда около 530 килограма водород, който използва в охлаждащите системи на своите реактори. Това пести около 1 млн. долара годишно.
Енергийният гигант има планове за производство в Средния Запад, като произведените количества ще бъдат предлагани на индустриални потребители.
Водородът е от съществено значение за тежката индустрия - например производителите на стомана, торове и т.н., които не могат да електрифицират производството си и да намалят въглеродните емисии.
Освен това водородът може да бъде смесван с природен газ и така да намалява емисиите от горивни мощности - например електроцентрали. В момента обаче в САЩ се произвежда под 1 млн. тона чист водород, а нуждите ще растат все поече.
Дебати дали розовия водород може да бъде допустим в зеления преход се водят и в Европа. Франция лобира активно за това, докато Германия е резервирана, посочвайки, че това би насърчило инвестициите в ядрената енергетика, която е нисковъглеродна, но изграждането на централите отнема повече време.