Цената на природния газ в Европа се задържа на нивата от около 25 евро за мегаватчас, което е най-ниското ниво за последните две години. През миналата седмица суровината записа седмично понижение от -17,5% и най-дългата серия със спад на цената от 2007 година насам, което е коренно различно състояние спрямо ситуацията от миналото лято.
Към момента няма големи притеснения, които да подскажат, че рекордите от август могат да се завърнат, макар че фючърсите за зимата на 2024 година са с двойно по-високи цени, което обаче е и нормално, защото тогава е пикът на потреблението.
Евтиният газ отново започва да повдига въпроси за нуждата от подкрепа на инвестициите в газовия сектор, отбелязва Bloomberg.
Една от причините за завръщането на цената на газа към нормални за допреди две години нива е и рекордното производство на електроенергия от соларните панели в Германия през последните дни, пише още агенцията.
Страната вече се превръща в европейския лидер на възобновяемата енергия - заради войната в Украйна Берлин се насочи към ускоряване на зеления преход. Според анализите на BloombergNEF, ако тенденцията се запази, то до 2030 година 76% от произведената в страната енергия ще е от соларни и вятърни централи.
В много европейски държави също залагат на зелената енергия, за да избегнат скъпите изкопаеми горива и това ще има допълнително отражение върху енергийните пазари, изчисляват още анализаторите.
Спокойствие на газовите пазари носят и пълните до 68% от капацитета си газохранилища в Европа. Това е рекордно високо ниво за последните години и обещава и една по-спокойна есен и намалени рискове за доставките през зимата. Волатилността на газовите пазари започна още през есента на 2021 година заради по-малко от обичайното количество газ, нагнетено в газохранилищата в Европа. Тогава "Газпром" остави едни от най-големите съоръжения в Германия полупразни, предизвиквайки сериозно напрежение на пазара.
Войната, която започна Русия в Украйна няколко месеца по-късно, допринесе за несигурността за доставките и, съответно, до рекорд на цената на природния газ в Европа.
От Bloomberg посочват, че цените не само в Европа сега са в посока надолу, но и в Азия газът се търгува на най-ниското си ниво за последните две години. Причината е, че търговците започнаха да се съмняват в бума, очакван за китайската икономика след края на ограниченията заради пандемията от коронавируса.