fallback

Зрее ли конфликт между Саудитска Арабия и Русия?

Москва не се съобразява с ограниченията на добивите и превзема пазари на Саудитска Арабия

14:08 | 30.05.23 г. 13

Цената на петрола е напът да скара Саудитска Арабия и Русия, пише The Wall Street Journal, позовавайки се на свои източници. Според изданието в Рияд са недоволни от политиката на Москва по отношение на добивите на петрол - страната продължава да изпомпва и продава суровината на ниска цена, за да може да си осигури приходи и така подкопава усилията на Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници (ОПЕК+) да повишат цените.

Източници на WSJ твърдят, че Саудитска Арабия е поискала от Русия да спазва приетите ограничения на добивите броени дни преди очакваната среща на петролния картел, която ще се проведе на 4 юни във Виена. Това ще бъде първата лична среща на представителите на страните за последните шест месеца, а разговорите ще са насочени към политиката по отношение на добивите през втората половина на годината.

През март Международната агенция за енергетика (МАЕ) прогнозира в месечния си анализ за петрола, че през втората половина на 2023 година ще има дисбаланс на пазара на петрол. Тогава експертите посочиха, че очакваните дефицити ще могат да бъдат покрити от резервите, натрупани през пролетта и началото на лятото. Малко след това ОПЕК+ изненадващо анонсира намаляване на добивите с 1,16 млн. барела на ден от 1 май.

В следващите си анализи от МАЕ отбелязаха, че Русия очевидно не ограничава добивите с 500 хил. барела на ден от 1 март, какъвто беше анонсът на руските власти.

Русия и Саудитска Арабия са водещи износители на петрол. В средата на май министърът на енергетиката Абдулазиз бин Салман предупреди търговците на къси позиции на петрол да "внимават", което веднага беше разчетено от анализаторите, че става въпрос за готвено ново намаление на добивите. Руската позиция, изказана от вицепремиера Александър Новак, обаче беше, че едва ли ще се стигне до свиване на добивите, защото цените са притиснати от високите лихви в САЩ и по-бавното от очакванията възстановяване на Китай.

Преди дни Новак коментира, цитиран от Ройтерс, че ценовите нива от около 75 долара за барел отговарят на ситуацията в глобалната икономика. В бюджета на Саудитска Арабия обаче е заложена цена от 81 долара за барел за тази година. Средствата са нужни за реализацията на редица мегаломански проекти, като например високотехнологичен град в пустинята на стойност 500 млрд. долара.

В началото на седмицата пазарите реагираха позитивно на новината за сделката за дълга на САЩ, но ентусиазмът беше кратък и търговията във вторник (30 май) отново е на червено на фона на лихвената политика на Федералния резерв. Така с изключение на няколко кратки колебания, цената на водещите сортове петрол на пазара се върти в диапазона 73-75 долара за барел в последните седмици.

По данни на Министерството на финансите на Русия средната цена на руския сорт "Уралс" в периода 15 април - 14 май е малко под 56 долара за барел.

Заради по-ниската цена Русия продължава да добива и изнася големи количества петрол, сочат данни на търговци, цитирани от WSJ. По този начин Москва в момента "работи" за натрупване на излишъци, които ще пречат на политиката на Саудитска Арабия. Но пререкания между двете страни не са новост за ОПЕК+.

През 2020 г. например двете страни не можаха да се разберат за действия спрямо излишъците на пазара и цената на петрола се срина. Тогава Рияд започна ценова война, за да завоюва дела на Русия на пазара. В момента Москва превзема пазари, на които лидер доскоро беше Саудитска Арабия - Азия и в частност Индия и Китай.

Извън петролните пазари Саудитска Арабия е под натиска на един от своите западни партньори - САЩ, да спре да подкрепя Русия заради войната в Украйна. Преди броени дни Рияд покани украинския президент Володимир Зеленски да участва на заседанието на Арабската лига, на което той говори за последиците от войната в страната му и как някои арабски държави "обръщат поглед" от случващото се в Украйна.

Сега не може да се каже със сигурност дали Рияд ще реагира по някакъв начин на тези действия, коментират още източниците на изданието. Ясно е обаче, че срещата в началото на юни ще бъде изнервена.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:12 | 30.05.23 г.
fallback
Още от Енергетика виж още