От началото на май цената на природния газ в Европа намалява непрекъснато и вече проби пода от 30 евро за мегаватчас, което е най-ниското ниво за последните две години. Миналата седмица природният газ затвори седма поредна седмица със спад на цената си, което е най-дългата серия за последните шест години, изчисляват анализаторите на Bloomberg.
Търговията на нидерландската борса TTF днес (22 май) се извършва при цена от 29 евро - най-ниската от средата на юни 2021 година, когато войната в Украйна тепърва започваше да се заражда, и анализаторите вече се оглеждат за новото дъно.
Според прогноза на Goldman Sachs, цитирана от Bloomberg, до няколко седмици е напълно възможно суровината да се търгува за около 25 евро за мегаватчас. Основание за тези очаквания е свитото търсене от страна на европейската индустрия, както и регулярните доставки на втечнен газ за Европа.Спокойствие носят и пълните газохранилища в Европа.
Меката зима и достатъчните количества втечнен газ помогнаха на страните от ЕС да преодолеят зависимостта си от руския търбен газ през миналите месеци и да успокоят търговията на газовите пазари.
Цената от 25 евро за мегаватчас може да активира търсенето на суровината, тъй като производителите на електроенергия ще предпочетат газа пред въглищата, посочва още Goldman Sachs в своя анализ. При възстановяването на индустриалното потребление и на търсенето на втечнен газ в Азия, цената на суровината в Европа отново ще се повиши. Вероятно това ще стане в края на лятото, прогнозират от банката.
През миналата година именно в края на лятото беше постигнат рекорда от 350 евро за мегаватчас на TTF, но тогава европейските държави се конкурираха за доставките на втечнен газ, с които да запълнят газохранилищата си. Сега обаче резервите са на рекордно високо за това време на годината ниво - по данни на Gas Infrastructure Europe 65,5% от капацитета на газохранилищата е запълнен. Статистиката за България сочи, че месеци преди зимния сезон страната ни почти е изпълнила изискваният на ЕК за поне 90% пълни газохранилища. Данните към 21 май сочат, че газохранилището в Чирен е пълно до 85% от капацитета си.
Реално сега повече от всякога метеоролозите са основните източници, използвани за изготвяне на прогнози за енергийните пазари, тоест те ще са с известна доза несигурност.
Моделите, изготвени от Bloomberg, сочат например, че се очаква ръст на производството на соларна енергия в Германия, което ще намали търсенето на газ за производството на електроенергия през летните месеци и да потисне цената. В същото време обаче продължаваща суша може да ограничи производството на водните централи в Австрия, Швейцария и Италия, което да увеличи потреблението на газ за производството на електроенергия и да доведе до поскъпване на газа.