Ядрената енергетика трябва да бъде третирана наравно с възобновяемите енергийни източници в националните законодателства в ЕС, настоява френският министър на енергетиката Агнес Пание-Рунаше, цитирана от Bloomberg. "Трябва да имаме едни и същи законодателни норми за ядрената и възобновяемата енергия", категорична е тя пред френската телевизия CNews.
Тя припомни още, че ЕС опитва бързо да превключи от изкопаеми горива към нисковъглеродна енергетика. Според френския енергиен министър обаче опасенията на някои страни в Централна и Източна Европа относно цената на зеления преход бавят изпълнението на някои от елементите на Зелената сделка.
Париж сформира широк алианс на държави, които подкрепят ядрената енергетика. Сред тях се присъедини и България. Извън него обаче остават страни като Германия, Австрия и Люксембург.
Берлин затвори и последния си реактор през април и в момента се опитва да гарантира своята енергийна сигурност без ядрена енергетика и без руски природен газ. На този фон Германия планира да се откаже от въглищата най-рано през 2030 година, посочва Bloomberg. В съседна Франция основната част от електроенергията се произвежда от ядрени централи.
През 2022 година Франция е намалила своите въглеродни емисии с 2,5%, което се случва не само заради намаленото потребление, но и заради ядрената енергетика, коментира още Агнес Пание-Рунаше. По нейни думи Германия е намалила емисиите си с 1,9 на сто през миналата година.
Заради проблеми с ремонтите на ядрени мощности френското правителство обаче национализира EDF. За разлика от повечето си конкуренти в енергийния сектор компанията записа и рекордна загуба за миналата година. Електроенергията за първото тримесечие на 2024 година е два пъти по-скъпа във Франция, отколкото в Германия. Реално през 2022 година страната внасяше електроенергия от Германия заради спрените реактори, включително и заради високите температури на водите на реките, които охлаждат ядрените мощности.