"Газпром" ще нагнети рекордните 72,84 млрд. куб. метра природен газ за следващия зимен сезон, става ясно от съобщение на руския гигант. Решението е било взето от ръководството на компанията след анализ на изминалата зима.
Газовaта компания беше нагнетила рекордните 72,66 млрд. куб. метра през отминалия зимен сезон, а максималният добив е достигнал 852,4 млн. куб. метра. Първите дни на януари са били предизвикателство за "Газпром", след като средните температури в Русия спаднаха до -21,2°С, или с 12,4°С по-ниски спрямо средното за сезона.
На 9 януари 2023 година потреблението на газ в Русия е достигнало 1,78 млрд. куб. метра. Като цяло доставките на газ на вътрешния пазар в периода октомври-март, тоест газовата година, са съпоставими с рекордните доставки през предходния сезон 2021/2022 година, отбелязват още от "Газпром".
В своя анализ за изминалата зима от компанията бегло споменават износа, отбелязвайки, че е в "съответствие с направените заявки" на клиентите, като доставките за Китай по "Силата на Сибир" в някои дни през декември, януари и март са превишавали предварително договорените. От началото на 2023 година "Газпром" спря да публикува данни за износа на газ. Преди това тази статистика се разпространяваше на всеки 15 дни.
Зимата в Европа беше една от най-меките в последните столетия, но в редица региони на Русия температурите достигаха исторически минимуми. Заради благоприятното време, а и високата цена на газа в газохранилищата, сега резервите от газ в Европа са на рекордни нива за този период на годината - газохранилищата са пълни до над 64% от капацитета си по данни на Gas Infrastructure Europe към 18 май.
Това положение успокои пазарите и цената на газа падна до 29 евро за мегаватчас за първи път от средата на 2021 година. При тези благоприятни цени всички държави от ЕС в момента нагнетяват своите газохранилища. Данните на GIE за България например показват, че "Чирен" е пълно до 84,2% от капацитета си.
По регламента на ЕК страните от общността трябва да посрещнат тази зима с поне 90% пълни газохранилища. Три държави вече са изпълнили това изискване - Португалия (95,9%), Швеция (95,2%) и Испания (92,3%).