fallback

Бъдещите офшорни вятърни паркове могат да изглеждат много различно

Норвежка компания е близо до представянето на пилотен проект на стени от турбини

10:13 | 21.05.23 г. 5
Автор - снимка
Създател

Офшорните паркове навътре в океана са сочени като един от неизползваните ресурси за производството на електроенергия. Навътре в открити води ветровете са по-силни и по-постоянни, тоест производството на електроенергия може да се доближи и до профили на базови мощности. За изграждането на подобни паркове са впрегнати много компании и една от тях - Wind Catching Systems, може съществено да измени начинът по който изглеждат те.

Вместо множество на брой огромни турбини норвежката компания, основана през 2017 година, предлага изграждането на стени, които улавят вятърните течения. Те се разполагат на плаващи платформи в дълбоките води. Идеята беше лансирана през 2021 година.

Източник: Wind Catching Systems

Нужни ли са подобни промени? Иновациите в дизайна на турбините не трябва да се подценяват, коментират от WindEurope, организацията, която обединява интересите на индустрията, пред CNBC. Оттам привестват новите разработки, които могат да се окажат решаващи за зеления преход. Засега обаче доминира познатата ни технология - огромни стълбове и перки, които предлагат устойчиво производство и ниска цена.

От Wind Catching Systems разказват в своя сайт, че пет от техните стени ще могат да заместят 25 конвенционални офшорни турбини. Освен това групирани те работят по-ефективно и произвеждат 2,5 пъти повече електроенергия годишно, отколкото познатите ни турбини.

В момента се разработва пилотното съоръжение, което ще има между 7 и 12 турбини с мощност от 1 мегават, посочват от компанията пред CNBC. Вероятно "големият" вариант на тези стени ще бъдат с височина от 300 метра и дължина - 350 метра. В него ще бъдат интегрирани 126 турбини с мощност от 1 мегават.

В компанията очакват първо да бъдат разпространени "средни" стени с капацитет до 40 мегавата.

Офшорните вятърни паркове на този етап са в голям конфликт с природата. Те се изграждат на местата на същите въздушни течения, които птиците използват от хилядолетия. Британското Кралско дружество за защита на птиците вече предупреди, че изграждането на офшорни вятърни паркове в дълбоките води може да създаде сериозни проблеми за популациите на птиците. В Wind Catching Systems смятат, че са намерили решение на този проблем - съоръженията им са толкова големи, че са достатъчно видими за птиците.

Като всички в сектора и Wind Catching Systems са изправени пред финансови предизвикателства. Изграждането на офшорен парк изисква много инвестиции, време за изграждането, както и други предизвикателства като преноса на произведената електроенергия и т.н. За своята разработка норвежката компания получи грант в размер на 9 млн. норвежки крони (около 900 хил. долара) от държавната Enova, която е собственост от Министерство на климата и околната среда.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:13 | 21.05.23 г.
fallback
Още от Енергетика виж още