Русия и Индия вече не преговарят за механизъм за търговия, чрез който като алтернатива на щатския долар да бъдат използвани рупии. Разговорите са продължили месеци, но в крайна сметка Москва не желае да приеме индийската валута, коментират източници на Ройтерс.
Промяната би подкрепила вносителите на евтин петрол и въглища от Русия. Индия в момента е един от основните пазари на Русия, която е подложена на санкциите на Запада заради войната, която започна в Украйна. Но на фона на огромния излишък в търговските отношения Москва се опасява, че ще се окаже с 40 млрд. рупии годишно, които трудно ще могат да бъдат използвани.
Москва иска доларите да бъдат заменени с китайски юани, коментират висши индийски чиновници, които участват в преговорите, пред Ройтерс.
Министерството на финансите на Индия, както и руските власти на този етап отказват коментар на информацията.
Индийската рупия не е изцяло конвертируема валута, а делът на Индия в световния износ е около 2%. Тези фактори намаляват желанието на другите държави да държат резерв от индийски рупии, уточнява Ройтерс.
От февруари 2022 година до 5 април 2023 година търговските отношения между Индия и Русия се увеличават съществено - до 51,3 млрд. долара, спрямо 10,6 млрд. долара в предходния аналогичен период. Данните показват спад на износа на индийски стоки към Русия - основно в сектора на информационните технологии. Стойността на износа достига 3,43 млрд. долара, спрямо 3,61 млрд. долара.
В периода от 24 февруари 2022 година - 5 април 2023 година вносът на руски петрол в Индия се увеличава с 1144%.
Още след началото на войната в Украйна Индия започна да анализира варианти да извършва плащанията в рупии, но досега няма нито едно съобщение за такава сделка. Основната част от търговията между двете държави е в щатски долари, но има и договорки в други валути, включително и в дирхами (Обединени арабски емирства) - които бяха използвани основно при търговията с петрол.