fallback

Заявките за покупка на газ в общата платформа изненадаха ЕК

77% от исканията са за тръбен газ, а останалите - за втечнен, сочат данните на ЕК

08:47 | 05.05.23 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

65 компании са подали заявки за покупка на газ в общата платформа на ЕС, съобщава Ройтерс. Платформата беше отворена на 25 април и събираше заявки за покупка и продажба на газ до 2 май. Очаква се офертите да бъдат обработени до 17 май и до края на месеца да има и сключени договори между участниците. Брюксел няма да участва в преговорите по подписване на договорите, а само свързва участващите страни.

Зам.-председателят на ЕК и комисар по институционалните въпроси Марош Шефчович коментира пред агенцията, че 77% от регистрираните заявки са за доставка на тръбен газ, а 23% - за втечнен. Той отказа да коментира за какви обеми става въпрос, но е категоричен, че интересът го е изненадал. Доставки от Русия не се допускат.

Вероятно първите доставки от този първи търг за общи покупки на газ в ЕС ще започнат през юни или юли - в началото на сезона на нагнетяване на газ в газохранилищата. Договорите, които ще се сключат през платформата, са със срок от 1 година (до май 2024 година).

Целта на ЕС с тази платформа е да бъде избегнат сценария от миналата година, когато страите от общността се конкурираха помежду си за покупката на газови резерви за зимата, което допринесе и за повишаване на цената на суровината. Тя е в помощ и на малки купувачи, които не могат да си позволят да заявят един танкер втечнен газ. 

Сега пазарите са спокойни и цената на природния газ на нидерландската борса TTF достигна до 35,63 евро за мегаватчас на 4 май.

В платформата за общи покупки на природен газ има регистрирани 101 компании, включително и оператори на газови мрежи като IGB. Според Шефчович 19 от тези 101 участници са компании, които представляват интереса на множество по-малки компании. 

35,63 евро за мегаватчас

е на 4 май цената на природния газ на нидерландската борса TTF.

В интервю за Ройтерс Шефчович определи, че цената на газа - и през миналото лято, и дори сега, са далеч от нормалните нива в последните години.

В момента газохранилищита в ЕС са пълни до необичайните 60% от капацитета си, но до ноември резервите трябва да бъдат на 90% от капацитета на газохранилищата. Българското газохранилище в Чирен е пълно на цели 78,9% от капацитета си. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:47 | 05.05.23 г.
fallback
Още от Енергетика виж още